Voor de eindopdracht werk je jouw bedrijfsplan uit tot een bedrijfstekst (bedrijfspagina). In deze bedrijfstekst vertel je wie je bent als bedrijf, wat je verkoopt en waar je voor staat. Een bedrijfspagina staat altijd centraal op de website van jouw bedrijf.
De bedrijfspagina lever je samen met je werk in Numo in voor feedback. Bij voldoende afronding heb je de badge De startende ondernemer gehaald.
6.1 bedrijfstekst schrijven
➜ Houd je bedrijfsplan uit opdracht 5 erbij. Dit is de inhoud voor jouw bedrijfstekst. Verwerk de onderdelen tot een lopende tekst met hulp van het schrijfschema hieronder. Je past je taal aan op je doelgroep.
➜ Zorg ervoor dat je samenhang in je tekst creeert door het gebruik van de juiste tekstverbanden en signaalwoorden. In de checklist hieronder zie je welke tekstverbanden je moet verwerken. In de gele tabel zie je uitleg en voorbeelden staan. Markeer de signaalwoorden die jij hebt gebruikt in jouw tekst.
➜ Zet je eerste versie van de bedrijfstekst in Egodact.
Schrijfschema bedrijfstekst
Titel
Zet in ieder geval je bedrijfsnaam in de titel.
Misschien heb je een slogan bedacht. Deze plaats je onder de titel.
Alinea 1 - De inleiding
Open je bedrijfstekst met een vraag: hiermee probeer je de aandacht van de lezer te trekken.
Leg aan de lezer uit voor wie (en waarom) dit product geschikt is (gebruik jouw bedrijfsplan - doelgroep).
Plaats een aantrekkelijk tussenkopje boven de alinea.
Alinea 3
Vertel over de missie/visie van jouw bedrijf. (gebruik jouw bedrijfsplan - missie/visie)
Alinea 4, 5 en verder
Vertel over de kernwaarden van jouw bedrijf. Denk aan het voorbeeld van de vegetarische slager. (gebruik jouw bedrijfsplan - kernwaarden)
Leg iedere kernwaarde uit in een aparte alinea.
6.2 bedrijfstekst verbeteren
➜ Controleer je bedrijfstekst met de checklist hieronder. Pas versie 1 van jouw bedrijfstekst aan als je onderdelen van de checklist mist of als ze niet goed zijn uitgewerkt.
➜ Laat een medeleerling (het liefst iemand die dezelfde opdracht doet) jouw aangepaste bedrijfstekst nakijken met de checklist. De leerling geeft ook een tip. Zet de ingevulde checklist en de tip van jouw klasgenoot in Egodact.
➜ Verbeter je bedrijfstekst en zet versie 2 (je eindversie) in Egodact.
Checklist leerdoelen Bedrijfstekst
Zet vinkje✅
Samenhang:
In de tekst komen signaalwoorden voor van de tekstverbanden terug. Zie de tabel op de volgende bladzijde.
K/M → voorbeeld en opsomming
H/V → voorbeeld, opsomming en reden
Samenhang:
In de tekst zijn de signaalwoorden gemarkeerd. Geef ieder tekstverband een eigen kleur.
Afstemming op doel:
In de tekst is duidelijk te zien dat informatie wordt gegeven (over het bedrijf/product en uitleg bij missie/ visie en kernwaarden.
K/M → Het is duidelijk dat je de lezer wilt informeren (tekstdoel).
H/V → Het is duidelijk dat je de lezer wilt informeren en activeren (tekstdoel).
Afstemming op publiek:
In de tekst is duidelijk te lezen voor welke doelgroep het geschreven is.
K/M → Je hanteert in je bedrijfspagina woorden die aansluiten bij de doelgroep van jouw product.
H/V → Je hanteert in je bedrijfspagina woordenentoon die aansluit bij de doelgroep van jouw bedrijf/product.
Woordgebruik:
In de tekst wordt regelmatigafgewisseldin woordgebruik. Dat zie je bijvoorbeeld aan:
De zinnen beginnen gevarieerd en niet steeds met ik/wij.
Je gebruikt woorden die echt passen bij het soort product/bedrijf.
Werkwoordspelling:
De werkwoordspelling is in orde.
K/M → Werkwoorden spel je meestal juist.
H/V → Werkwoorden spel je altijd juist.
(Vergeet ook niet dat je werkwoordspellingcirkel in Numo naar 60% score moet)
De tekst heeft een titel
Zinnen beginnen met een hoofdletter en eindigen met een punt.
De tekst is verdeeld in alinea’s heeft tussenkopjes, zodat duidelijk is welke onderdelen waar staan (ons verhaal/ kernwaarden).
De zinnen binnen een alinea lopendirect na elkaar door.
De tekst bevat voldoendewoorden
K/M → minimaal 200
H/V → minimaal 400
De onderdelenuit je bedrijfsplan zijn verwerkt in de tekst.
Tekstverband
Signaalwoorden
Voorbeeld
voorbeeld
zo, zoals, bijvoorbeeld, met andere woorden, dat wil zeggen enz.
De jongens in mijn klas leggen de lat niet al te hoog. Neem bijvoorbeeld Lex. Hij gaat altijd voor een 5,5.
opsomming
ten eerste .. ten tweede, bovendien, dan, tenslotte, ook, niet alleen ... maar ook, verder, nog, daarnaast, zowel ... als .... enz.
We hebben Jan de Ried aangenomen vanwege zijn kennis van de markt. Daarnaast heeft hij ruime ervaring als leidinggevende.
Voor havo/vwo:
reden
daarom, daardoor, omdat, want, immers enz.
Omdat het klimaat snel verandert, gaat het waterschap de dijken in een hoog tempo ophogen.
Vraag feedback
➜ Staan beide opdrachten in Egodact. Staat het juiste opdrachtnummer erboven? Heeft het linkje in Egodact ook dezelfde titel als de opdracht?
➜ Vraag feedback in de blox (niet via de Teams-chat!) voor opdracht 6 aan je coach Nederlands, voordat je de opdracht definitief afrondt.