Over deze les

Methode: Taal Actief

Groep: 6

Thema: 8

Week: 2

Les: 8

Benodigdheden:

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Doelen taal

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

Lesdoelen digitale vaardigheden

Benodigde voorkennis

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

Neem de instapkaart met de kinderen door. Blik terug op het ankerverhaal van les 6. Vraag de kinderen of ze ook weleens iets hebben gekocht waar ze niet tevreden over waren. Wat zou je dan kunnen doen? Lees samen de brief van Jesse (werkboek blz 64 rechtonderaan).
De kinderen maken daarna opdracht 1.

Instructie:

Laat de kinderen nadenken over speelgoed of spullen waar zij een klacht over zouden willen indienen. Geef een voorbeeld: 'Stel je voor: je belt op naar de winkel met je klacht, maar ze zeggen dat je het ding terug moet sturen met een brief erbij. Nu moet je dus een klachtenbrief schrijven'.

De kinderen schrijven bij opdracht 2a op waar ze hun brief over willen schrijven. Deel de antwoorden met de rest van de klas, zodat ook de kinderen die nog niet tot een antwoord komen, geïnspireerd raken.

Neem nu de schrijfhulp stap voor stap door.

De kinderen vullen nu zelf de schrijfhulp in. Benadruk dat ze dit kort moeten doen, het mag in steekwoorden. Laat de kinderen bij stap 2 zelf een adres verzinnen of opzoeken.

Verwerking:

De kinderen gaan aan de slag op hun Chromebook. Zij zoeken in Classroom de juiste opdracht, openen het Google Document en starten met het schrijven van hun klachtenbrief.
Stimuleer de kinderen hun schrijfhulp te gebruiken en goed naar het voorbeeld van de klachtenbrief van Jesse te kijken.
Vertel de kinderen in welk lettertype, in welke lettergrootte en in welke kleur je de tekst getypt wilt hebben.
Let erop dat de kinderen een 'Enter' plaatsen tussen iedere stap.
Wanneer ze klaar zijn met het schrijven van hun brief, zoeken ze via het internet een passende afbeelding op die past bij hun klacht. Deze voegen ze toe aan hun brief en maken de grootte van de afbeelding passend aan de brief. De afbeelding komt helemaal onderaan de brief te staan.
Voordat de kinderen hun brief inleveren controleren ze hun brief via de 'nakijkhulp'.

Afsluiting/evaluatie:

De brief wordt nagekeken door de leerkracht. Hij kan verbeteringen aanpassen en/of teruggeven aan de leerlingen. De brief wordt geprint door de leerkracht, zodat de leerlingen officieel hun handtekening onder de brief schrijven. De brief kan aan hun portfolio worden toegevoegd.

Laat enkele kinderen hun klachtenbrief voorlezen aan de rest van de klas. De andere kinderen controleren met behulp van de nakijkhulp of de brief voldoet aan alle eisen.


Datum publicatie: september 2024

Ga terug naar de homepage