Kostbaarheid van water

Vorig hoofdstuk hebben we het onderwerp ''Vraag en aanbod'' gehad. Dit hoofdstuk gaan we er verder op in. Dit komt bijvoorbeeld terug in de kostbaarheid van water. Zo zijn er 2 redenen waarom water kostbaar is:

1. De bruikbaarheid

2. De bereikbaarheid

1. Bruikbaarheid

Water kan voor vele dingen gebruikt worden. Meestal zijn de eerste dingen die bij ons opkomen vaak douchen of water drinken. Daarentegen is water veel breder en kijken we ook naar bijvoorbeeld:

Water als energiebron (Hydro-Energie)

Water als voedsel producent.

Dit laatst benoemde is hetgeen wat veel over het hoofd wordt gezien. Water wordt bij al het voedsel wat jij en ik eten, gebruikt tijdens de productie ervan. Kroppen sla en aardappelen groeien niet zonder voedingsstoffen. Jij en ik hebben water nodig, maar ook jouw groentes en vlees. Zie voor referentie de bijgevoegde foto.

2. Bereikbaarheid

Zoals op het plaatje te zien is, is er maar een beperkt hoeveelheid water beschikbaar op aarde. Aller eerst moet een onderscheid worden gemaakt tussen zoet- en zoutwater. Als wij in deze paragraaf praten over water, of voornamelijk water als hulpbron, dan praten wij enkel over zoetwater. Zoutwater is namelijk schadelijk voor zowel de mens als dieren en planten. Wij kunnen niet leven op zoutwater, wat dus betekent dat dit voor ons momenteel nog geen hulpbron is.

Daarbij zien we op het plaatje dat er veel meer zoutwater is dan zoetwater. Hierbij komt ook nog eens kijken dat een groot gedeelte van zoetwater zit opgeslagen in ijskappen. Zoet water is dus niet alleen heel beperkt, maar voor veel mensen ook onbereikbaar. IJskappen zitten op hele beperkte plekken op de aarde, waardoor dit onbereikbaar is voor bijvoorbeeld Afrikaanse landen. 

3. Conclusie

Hierdoor ontstaan een simpel vraag en aanbod probleem. Water is enorm bruikbaar en gewild bij ieder mens, maar water is ook enorm beperkt. De vraag is dus vaak veel hoger dan het aanbod van goed bruikbaar zoetwater. Dit zorgt ervoor dat het een kostbare hulpbron is.

Water gebruik