De Islam en orgaandonatie

Afbeelding 5

Er zijn twee verschillende standpunten binnen de islam over orgaandonatie. Een kleine minderheid van de moslimgeleerden is tegen orgaandonatie, vanwege vanwege de onschendbaarheid en eer die toegeschreven wordt aan het menselijk leven. Zij verwijzen hierbij ook naar een uitspraak van de Profeet Mohammed (vzmh) waarin hij het volgende zei:

Wanneer iemand de botten breekt van een overleden moslim, is het alsof hij de botten heeft gebroken van een moslim die nog leeft”.

Ook redeneren zij dat het menselijk lichaam geen bezit is van de mens zelf, maar dat toebehoort aan Allah (God).

____

De meerderheid van de moslimgeleerden staat daarentegen orgaandonatie wel toe. Deze geleerden geven aan dat het doneren van organen en weefsels het belang van de mensheid dient, omdat 'het recht op leven' één van de vijf kerndoelen van de goddelijke wetgeving is. Zo is er in de Koran het volgende geopenbaard:

Daarom hebben Wij de Kinderen van Israël voorgeschreven dat voor wie een ziel doodt,…het is alsof hij de gehele mensheid heeft gedood, en dat voor wie een persoon laat leven, het is alsof hij de gehele mensheid heeft doen leven” (Koran 4:32).

____

Er zijn wel een aantal regels aan verbonden.

  1. De donorgever moet vrijwillig zijn organen afstaan
  2. De donorgever moet niet onnodig of buitengewoon veel schade ondervinden,
  3. De amputatie van het orgaan bij de donorgever moet de enige manier zijn om de zieke persoon te behandelen,
  4. Beide operaties, dus bij zowel de donorgever en donorontvanger, moeten zeer waarschijnlijk slagen.

Er zijn ook regels wanneer het absoluut verboden is om organen te doneren:

  1. Het is niet toegestaan om vitale organen te doneren waarvan er slechts één in het lichaam aanwezig is en waar het leven van afhankelijk is, zoals het hart en de lever. Maar vitale organen waarvan er meer dan één in het lichaam zijn, zoals de nieren, mogen wel gedoneerd worden.
  2. Het is niet toegestaan om organen te doneren die geen vitaal belang hebben voor het leven, maar wel van invloed zijn op de genetische samenstelling en persoonlijkheid van de persoon en zijn nakomelingen, zoals de voortplantingsorganen. De islam hecht namelijk veel waarde aan het handhaven van familiebanden en het vermijden van verwarring in deze zaken.
  3. Het is nooit acceptabel om menselijke organen te verkopen en orgaandonatie mag nooit gepaard gaan met de verkoop van organen.