Om een goede reclame te maken wordt gebruik gemaakt van de gedragswetenschap (Ethologie). Reclame is uiteindelijk bedoelt om jouw gedrag te beïnvloeden. Conditioneren is één van de manieren om het gedrag van dieren of mensen te beïnvloeden. Met conditioneren kun je ervoor zorgen dat iemand al honger krijgt bij het zien van jou product. Eigenlijk maakt Pavlov een soort van reclame voor zijn honden, in plaats van een pakkend liedje gebruikt hij een belletje. Bekijk hieronder het filmpje over Pavlov en zijn honden.
Clipphanger. (2015, 23 april). Wie was Pavlov? [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=cBdEEzZvOYk https://youtu.be/cBdEEzZvOYk
Ook kunnen reclames gebruik maken van supranormale prikkels. Denk bijvoorbeeld aan een parfum of deoderant reclame, dit zijn producten die je koopt om jezelf lekker te laten ruiken. Dit lekker ruiken maakt je aantrekkelijker voor een ander persoon. Tijdens de reclame worden hierom modellen gebruikt die met make-up, belichting of camera-trucs extra aantrekkelijk gemaakt worden. Zo wordt het gevoel van mooi zijn gekoppeld aan deze parfum. Wanneer de prikkels die wij ervaren als "mooi" extra benadrukt worden dan noemen we dit supranormale prikkels.
De twee afbeeldingen hieronder maken gebruik van make-up (en andere trucs) om de modellen mooier te doen lijken. Ook proberen deze reclames op andere manieren jouw aandacht te vangen, bijvoorbeeld door de modellen recht in de camera te laten kijken.
Het conditioneren van een bepaalde respons werkt alleen als het vaak herhaalt wordt. Zo moest Pavlov een aantal keer het belletje laten rinkelen tijdens het eten voordat de respons kwijlen gekoppeld werd aan het horen van een belletje. Reclames proberen ook bij jouw een bepaalde respons te conditioneren bij het zien van hun product. Als jij blij wordt bij het zien van een Mc Donalds happy meal dan ben je eerder geneigd het te kopen. Om deze respons te creëren is veel herhaling van de reclame nodig. Dit is de reden dat je vaak dezelfde reclame te zien krijgt op TV, Youtube, Instagram, enzovoort.
Wanneer mensen zelf reclame slogan's gaan gebruiken wordt de reclame nóg vaker herhaalt. Dit is voor de reclame maker erg belangrijk, zo wordt jij extra herinnert aan de reclame. Ook kunnen reclames soms expres "stom" of "irritant" gemaakt worden. Zo blijf je de reclame in ieder geval beter onthouden of ga je er zelfs nog extra over praten met vrienden. Zo wordt de reclame prikkel vaker herhaalt en wordt jij ge-conditioneert om aan een product te denken. Hierbij koppel je dus niet meteen het juiste gevoel aan de reclame. Soms is de reclame maker ook blij dat je vaak aan de reclame denkt.
Even kort samengevat. Reclames zijn er om jou iets te verkopen. Hiervoor moeten ze jouw gedrag beïnvloeden. Dit doen reclames door jouw aandacht te pakken, soms door supranormale prikkels te gebruiken. Reclames proberen een bepaalde positieve respons te conditioneren aan hun product. Hiervoor moeten reclames vaak herhaalt worden.
Reclames gebruiken vaak pakkende slogans die je goed onthoud, zodat herhaling vaker voorkomt. Soms zijn reclames extra irritant gemaakt zodat je er vaker aan terugdenkt. Dit helpt ook weer bij het aandacht trekken maar de respons van irritatie wordt dan wel geconditioneert aan de reclame. Zolang je nog steeds het product koopt is de reclame maker wel tevreden.