Grote censuurmuur
China verspreidt gewenste informatie en ongewenste informatie wordt uitgebannen. China kent een uitgebreid systeem van censuur. Populaire sociale media als Facebook, Twitter en YouTube zijn onbereikbaar in China en ook de zoekmachine Google is er al jaren geblokkeerd. Dat is een gevolg van wat de Great Firewall ofwel de ‘Grote Censuurmuur’ genoemd wordt. Chinese websites worden gefilterd. De in China gangbare term voor het plegen van censuur is: ‘harmoniseren’.
Naast geautomatiseerd elektronisch toezicht, zijn ook tienduizenden mensen online actief die het internet afspeuren naar ongewenste informatie. Ook gewone burgers dragen hun steentje bij aan het weren van ongewenste informatie door middel van het zogenaamde ‘50-cent-leger’: dat zijn mensen die zich mengen in discussies om het officiële standpunt kracht bij te zetten. Voor ieder bericht dat zij plaatsen ontvangen zij 50 cent, vandaar de bijnaam. Discussies worden zo omgebogen in de gewenste richting.
Wel discussie
Toch wordt er op het Chinese internet ook gediscussieerd over misstanden. Nederlanders zijn soms verbaasd over wat er wél geschreven kan worden. Het is bijvoorbeeld geen probleem om te schrijven over milieuproblemen, voedselschandalen of corruptie. Die onderwerpen worden inmiddels door de Chinese overheid gezien als maatschappelijk probleem en meer bewustwording daarover is dus gewenst. Er zijn wel grenzen die je beter niet kan overschrijden. Maar vaak zijn de grenzen vaag en daardoor zijn mensen extra voorzichtig met wat ze posten. Zelfcensuur – liever je mond houden dan in de problemen komen – heeft misschien wel meer invloed dan de censuur van de overheid.