2.5 gaat over straling. jullie hebben vast al van uv-straling gehoord. maar wat is het? uv staat voor ultraviolette en het is een kleur die wij met het blote oog niet kunnen waarnemen. het is een straling die van de zon komt en tevens de straling die onze huid bruin kleurt. en de straling die gevaarlijk kan zijn wanneer je er te lang in zit. bijen hebben andere ogen, zij kunnen bijvoorbeeld niet de kleuren waarnemen die wij zien, maar wel de kleuren die wij niet zien, zoals uv.
een andere kleur die we niet zien is ir-straling. ir staat voor infrarode (straling). dit is de straling van de zon die warmte maakt. ir-straling komt niet alleen van de zon, maar van alle warmtebronnen en is dus waar te nemen met een warmtecamera.
in het geheel zijn alle kleuren en stralingen op 1 spectrum te zetten (zie figuur 4). hier zie je dat röntgen-straling en radiogolven ook op dat spectrum staan. deze stralingen berijken gelukkig niet de aardoppervlakte. wij kunnen als mensen maar een klein deel van dat kleurenspectrum zien.
het kleurenspectrum van zonlicht is op te delen in golflengtes. denk aan een geluidsgolf, een golflengte is van peak tot peak. de golflengtes bij zichtbaar licht zijn heel klein, radiogolven daarintegen hebben golflengtes tot een meter (figuur 4).
licht heeft een behoorlijke snelheid. zonlicht gaat met zo'n 300.000 km per seconde. met een afstand van 150.000.000 km zien wij op aarde dus 8 minuten oud zonlicht. met zulke grote getallen wordt het op een gegeven moment lastig rekenen. daarom rekenen ze in de ruimtevaard en sterrekunde met lichtjaren. 1 lichtjaar is zo'n 9.460.000.000.000 km (9460 miljard km).