Sociaal Werkers in de praktijk

Wat is de doelgroep, is de doelgroep veranderd de laatste jaren?
De doelgroep waarmee ik werk zijn adolescenten tussen 12 en 18 jaar. Ze volgen onderwijs op een vrije school in Rotterdam. Ik ben de school maatschappelijk werker.
Ik doe dit werk sinds eind oktober 2021. Hiervoor was ik jeugdbeschermer voor 3 jaar.

Ik merk een toename in faal- en sociale angst bij jongeren sinds de corona periode is begonnen.
De jongeren die het fijn vonden om achter een scherm les te krijgen, ervaren ‘nu’ angst om naar school te gaan.
Sommige jongeren weten niet hoe ze gesprekken met leeftijdsgenoten aan moeten gaan. Vriendschappen zijn verbroken en gemaakt achter de schermen.
Dit zorgt voor onzekerheid bij jongeren, vooral bij meisjes. Ze zijn bang om alleen te zijn.

Ik denk dat adolescenten veel aspecten hebben gemist op sociaal vlak tijdens de pandemie. Dit heeft een flinke impact op hun gehad. Scholen hadden er, in mijn optiek, beter op kunnen anticiperen in de zin dat er meer aandacht besteed had kunnen worden op de emotionele en sociale ontwikkeling / veiligheid van de leerlingen ipv doorgaan met de lesstof. Denk aan leerlingen die uit de brugklas komen of leerlingen die in hun examen jaar zitten of hun examen jaar ingaan.

Worden er specifieke methodieken gebruikt?
In mijn werk gebruik ik verschillende methodieken zoals Signs do Safety, Vlaggensysteem, 5 G’s methode waarbij ik focus op helpende gedachten, FF (methodiek gebruikt bij jeugdbescherming Den Haag. Family First Parol).

Ik gebruik veel aspecten van FFP bij gesprekken met ouders en kind om elkaar te verbinden wanneer ze elkaar niet begrijpen of ongehoord voelen.
Denk aan herformuleren, de nobele intentie benoemen en checken bij de persoon of dit klopt, thema van het gesprek benoemen (focus, alle neuzen dezelfde kant op). Voorbeeld: ouders en kind hebben regelmatig ruzie, er is veel weerstand. Kind komt zijn afspraken niet na. Het thema is niet ‘ruzie’ maar vertrouwen. Het thema moet iets positief zijn (kernwaarde) zodat ouders en kind zich daar op kunnen focussen. Vervolgens verdiepen we in dat thema. Hoe ziet vertrouwen eruit binnen jullie gezin? Hoe belangrijk is het? Wat zijn jullie wensen?

Wat zijn de missie en de visie van de organisatie, en in hoeverre herken je hierin de 8 bakens van Welzijn Nieuwe Stijl of de kwalificaties uit het opleidingsdocument Sociaal Werk?
Ik werk bij Enver en hun missie is dat kinderen en jongeren moeten kunnen opgroeien tot volwassenen die zelfstandig en volwaardig meedoen in de maatschappij.
De school waar ik werk huurt mij in via Enver. Op deze manier blijft een school maatschappelijk werker een neutraal persoon binnen de school.

Het is wel noodzakelijk om de missie en visie van de school mee te nemen in mijn achterhoofd maar het is niet noodzakelijk dat ik antroposofisch te werk ga.

Ik focus me meer op de missie en visie van Enver.

In welke mate ben je hier, naar jouw idee, echt als Sociaal Werker bezig?
Volledig. Voor het eerst heb ik het gevoel dat ik echt als sociaal werker bezig ben. Misschien komt het door de leeftijd dat ik ook beter mijn grenzen kan bewaken waardoor ik geen taken op me neem die niet van mij zijn.

Mijn dagen bestaan uit gesprekken met leerlingen, meedenken met collega’s, intern overleggen mbt handelen bij verschillende leerlingen, op zoek naar geschikte hulpverlening, gesprekken met ouders.

Valt de werkplek binnen profiel Jeugd, Zorg of Welzijn en samenleving?
Jeugdhulp.

In welke mate wordt er gewerkt aan participatie en het versterken van zelfregie?
Dit is zeker een van punten waar de focus op ligt. Niet iets overnemen van een leerling maar hem/ haar in zijn/ haar kracht te zetten.
Dit komt ook terug bij ouders. Verwijzen naar de huisarts ipv dat ‘wij’ het voor hun regelen. Wanneer ik merk dat het niet van de grond komt, ondersteun ik waar nodig.

Uiteindelijk zijn wij passanten in hun leven. Hulpverleners komen en gaan. Ouders en kinderen blijven. Zij moeten de patronen doorbreken, zij moeten gemotiveerd worden/ zijn om tot een verandering te komen.

Op welke wijze wordt de beroepscode Sociaal Werk gebruikt?
AVG wordt bij elk gesprek benoemd. Ook benoem ik waar ik rapporteer en wie het kan inzien en dat de leerling het ook kan opvragen.

Bij casusbesprekingen wordt alleen genotuleerd met de voornaam. Stel dat er ooit een dossier lek ontstaat (notulen kwijt) dan beperken we op deze manier de ‘schade’.

Feedback wordt regelmatig gevraagd aan verschillende partijen.

Veel aspecten van de beroepscode gebeuren automatisch (respectvol zijn, rol benoemen, enz).

Welke ontwikkelingen spelen in het Sociaal werk? Je kan hierbij denken aan regionale thema’s als aardbevingsproblematiek maar ook aan technologische ontwikkelingen die relevant (kunnen) zijn voor het sociaal werk.
Er is veel aandacht voor LGBT+ thema, denk aan GSA, paarse vrijdag.

Ik merk dat de afgelopen jaren hulpverleners meer naast hun cliënt staan i.p.v. boven. Er wordt meer tijd genomen voor motiverende gesprekken i.p.v. vertellen wat de cliënten moeten doen (FFP).