Les 2

Naam student: Frank van Niejenhuis

Opleiding: Leraar Geschiedenis

Jaar: 2022

Naam school: Werkman VMBO
Coach: /
Observant: /
Klas: B1C
Datum van de les: /

Lesonderwerp (vermeld ook het Tijdvak en de kenmerkende aspecten, indien van toepassing):

Overleven op het domein van de heer – Middeleeuwen.

  • Tijd van Monniken en Ridders (500-1000).

Beginsituatie (lesuur, aantal leerlingen, niveau, voorkennis):

Het lesuur van 60 minuten vindt plaats om 09:30 tot 10:30 op woensdagochtend. In de klas zitten 17 leerlingen van het niveau VMBO basis, kader, GL en TL. 

De leerlingen hebben les gehad over de landbouw-stedelijke samenleving van de oude Egyptenaren, Grieken en Romeinen. De kenmerken van deze samenleving zijn uitgebreid besproken. Ze weten ook van de verschillende manieren van landbouw, veeteelt en akkerbouw. Ook is veel aandacht besteed aan de verschillende religies, waaronder het Christendom. De les die gegeven werd over de natuurgodsdienst van de Egyptenaren sloeg enorm aan bij de interesse van de leerlingen. Ze interesseren zich heel erg in het verhalende aspect van de geschiedenislessen. 

Lesdoelen (gebruik voor het opstellen van deze doelen H10 van het Handboek Geschiedenisdidactiek). Nummer de lesdoelen.

Cognitief:

  1. De leerling kan omschrijven dat ridders werden ingezet door een heer voor het beschermen van het domein.  
  2. De leerling kan opschrijven dat horigen naar de heer gingen voor bescherming.
  3. De leerling kan opschrijven wat de betekenis is van de begrippen Ridder, horige, domein en herendiensten.

Affectief:

  1. De leerling wordt door het inleven in een zelfbedacht figuur van de middeleeuwen betrokken en geïnteresseerd gemaakt in de tijd van Monniken en Ridders.

Sociaal:

  1. De leerling kan op kort en krachtig hun eigen werk presenteren aan de rest van de klas.