Ontwikkelingspsychologie

Bij dit onderdeel staan twee ontwikkelingsfasen centraal, namelijk de kleuter en het schoolkind.

 

Kleuters

Kleuters zijn kinderen van 4 tot 6 jaar. Op de basisschool zitten kleuters in groep 1 en 2. Je leert dat in de kleuterfase zowel de grove als de fijne motoriek verbetert. En ook dat een kleuter steeds meer greep krijgt op de werkelijkheid. Aan de orde komt dat kleuters de bescherming van volwassenen nog hard nodig hebben. De kleuter is een gevoelig kind dat leert wie hij is door wat anderen tegen hem zeggen en doen.

Daarnaast wordt duidelijk dat kleuters spelend leren. Je leert welke activiteiten op de basisschool passen en welke binnen de buitenschoolse opvang. Ook de aandachtspunten die horen bij het aanbieden en organiseren van activiteiten komen binnen de lessen aan de orde.

 

Schoolkinderen

Schoolkinderen zijn kinderen van 6 tot 12 jaar. Op de basisschool zitten ze in groep 3 tot en met 8. Je leert dat schoolkinderen de zaken steeds meer zien zoals ze zijn. Denk aan klimaat, oorlog en ongelijkheid tussen mensen. Je leert ook dat schoolkinderen graag steeds zelfstandiger willen zijn. Op school zijn ze graag taakgericht bezig en zijn ze prestatiegericht. Aan bod komt dat schoolkinderen nog niet zonder de steun en waardering van volwassenen kunnen, ook al worden leeftijdsgenootjes steeds belangrijker.

Bij de activiteiten die je schoolkinderen aanbiedt, is het belangrijk dat je aansluit bij hun realiteitsdenken en zelfstandigheid. Je leert hoe je dat kunt doen bij allerlei soorten activiteiten.

 

Leerdoelen

Deze periode werk je tijdens het onderdeel ontwikkelingspsychologie aan de volgende doelen:

 

Leerdoelen over de kleuter

 

Leerdoelen van het schoolkind

 

Planning

De planning van het onderdeel ontwikkelingspsychologie ziet er als volgt uit:

Lesweek Onderwerp
1 Ontwikkeling van de kleuter
2 Ontwikkeling van de kleuter
3 Activiteiten van de kleuter
4 Toets over de kleuter
5 Ontwikkeling van het schoolkind
6 Ontwikkeling van het schoolkind
7 Activiteiten bij het schoolkind
8 Toets over het schoolkind
9 Ruimte om extra theorie te behandelen/inhalen
Herkansingsweek Herkansingsmoment voor de toets

 

 

Afronding

Deze periode wordt het onderdeel ontwikkelingspsychologie afgerond door het maken van twee toetsen. Uit deze twee toetsen komt een gemiddelde wat dan je eindcijfer vormt.