De theorie

Natuurlijk hoort er ook een stukje theorie bij. Dit leg ik uit aan de hand van een zelfgemaakte kennisclip en het stukje tekst in het boek van Mundo zelf.

Eerst even wat dingetjes wat je moet weten over de theorie:

Overstromingen in Bangladesh https://youtu.be/_8L-mO1UHIc

Overstromingen in Bangladesh

Bangladesh ligt in AziĆ« op een plek waar twee grote rivieren in zee stromen.  In een deel van het jaar regent het heel erg veel in Bangladesh. Die regen zorgt voor wateroverlast. Die overslast wordt nog groter doordat de rivieren extra water aan voeren uit gebieden in India, waar het dan ook regentijd is. Dit gebeurt precies in de tijd van het jaar dat er zware stormen voorkomen in Bangladesh. Ook vanuit zee dreigt dan het gevaar van overstromingen.

De rivieren ontstaan in de bergen. Daar stonden vroeger veel bomen. De bladeren van de bomen zorgden ervoor dat de regen niet direct op de grond viel. Na een bui druppelde het water nog lang naar beneden. Tegelijk verdampte er ook alweer veel water (het vloeibare water werd een gas: waterdamp). In een bos heeft het water dus veel tijd om in de grond weg te zakken en komt maar een deel van het water direct in de rivier terecht.

Maar die bomen bij het begin van de rivieren zijn gekapt. Er is dan geen bos meer dat het water vasthoudt en het water komt sneller en meer water in Bangladesh. Bovendien neemt het stromende water veel gronddeeltjes mee. Aarde en zandkorrels die in de rivier terechtkomen, noem je slib.

(Bos et al., 2020) (Binnenlandredactie, 2020)

(MDG,2020)
Overstroming in Bangladesh (MDG,2020)
(MDG,2020)
Mensen in Bangladesh proberen zich door het hoge water te bewegen (MDG,2020)

 

Kaart van Bangladesh waar overstromingen kunnen voorkomen en welke gebieden de meeste overstromingen hebben gehad. (Ludeker, 2015)