Leeswijzer
Wat is het product
Tijdens de opleiding tot docent biologie heb ik steeds voordat ik op stage ben gegaan een aantal doelen voor mijzelf opgesteld. Via een verslag heb ik verteld hoe ik deze doelen wel/niet heb behaald.
Wat was mijn doel
Als leraar blijf je een leven lang leren en groei je in de rol als vakdidacticus. Het is belangrijk om doelen voor jezelf op te stellen en daarna na te gaan of deze doelen zijn behaald.
Heb ik het doel behaald
Ja, ik zie in dat ik al goed aan het ontwikkelen ben al leraar maar dat er nog veel te leren valt.
Werkwijze
Na het lopen van mijn stage in jaar 2 en 3 heb ik een verslag geschreven. Hierin staat mijn proffesionaliseringsplan met een aantal opgestelde doelen:
Mijn doelen tijdens hoofdfase A:
Deze doelen heb ik bijna allemaal gehaald. Alleen ik kan nog beter werken aan het onthouden van de namen van de leerlingen. Met klassenmanagement valt er altijd nog iets aan te leren en dat blijf ik ook zeker doen. Als ik voor de klas stond heb ik vaak nagedacht wat mijn houding was en wat dit zou reflecteren op de leerlingen. Als de klas veel aan het praten was maakte ik mij groter en dit trok vaak de aandacht van de leerlingen waardoor ze weer stiller waren. Ik heb vooruit gepland met de lessen en dit samen met mijn stagebegeleider besproken. Dit wil ik nog beter gaan doen. Ik heb veel gedifferentieerd in mijn lessen om de lessen interessant te houden voor de leerlingen.
Mijn doelen tijdens hoofdfase B:
Veel van deze doelen lijken op de doelen uit hoofdfase A. Dat is niet omdat ik ze niet had behaald maar omdat ik het belangrijke doelen vond. De namen van de leerlingen is altijd belangrijk om te kennen zodat ik ze kan aanspreken op goed en slecht gedrag. Doordat ik kleinere klassen had was het makkelijker om alle namen snel te leren. Ik heb een heel hoofdstuk vooruit gepland, ook voor mijn stagebegeleider. Hier heb ik mij zo goed als het kon aan gehouden maar door corona is er soms wat veranderd aan de planning. Dit heb ik elke keer opgelost. Voor de lessen hebben ik verschillende werkvormen gebruikt zoals practica, video's en een debat. Dit was erg leuk om te doen en de leerlingen gaven aan dat ze het fijn vonden om vaak andere dingen te doen tijdens de les omdat ze hierdoor op andere manieren in aanraking kwamen met de onderwerpen uit het hoofdstuk. Ik heb met de klassen een goede relatie opgebouwd. De klassen vonden het erg jammer dat ik stopte met mijn stage op de school en ze gaven aan dat ze mij snel terug wilden zien. Daarnaast wilde ik mij beter houden aan mijn escalatieladder (hieronder kunt u lezen wat mijn ladder was). Een escalatieladder is bedoeld om te de-escaleren (Onderwijs van morgen, 2019). Als er een situatie voorkwam met een leerling heb ik mij zo goed als mogelijk aan de ladder gehouden. Dit lukte helaas niet altijd en in mij LIO-stage wil ik dit gaan verbeteren.
Mijn escalatie ladder:
Stap 1: De leerling streng aankijken
Stap 2: De leerling aanspreken met naam
Stap 3: De leerling aanspreken met naam en met het ongewenste gedrag
Stap 4: Naast de leerling gaan staan
Stap 5: De leerling waarschuwen met apart zetten
Stap 6: De leerling apart zetten
Stap 7: De leerling uit de klas sturen