De antwoorden
Opgave 1.
a] C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2
b] gebruik weer de 7 stappen
- stap 1: C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2
- stap 2: C6H12O6 is gegeven en C2H5OH wordt gevraagd
- stap 3: 1 mol C6H12O6 levert 2 mol C2H5OH op
- stap 4: 100 mL = 0,100 L; er is 0,100 L x 0,30 mol/L = 0,030 mol glucose
- stap 5: hieruit ontstaat 2 x 0,030 = 0,060 mol alcohol
- stap 6: de molaire massa van C2H5OH is 2x12,01 + 6x1,008 + 16,00 = 46,07 g/mol; 0,060 mol x 46,07 g/mol = 2,8 gram alcohol
- stap 7: het antwoord is 2,8 gram alcohol.
Opgave 2.
a] De formule van waterstofperoxide is H2O2, zie binas tabel 66B; 2 H2O2 → 2 H2O + O2
b] gebruik de 7 stappen
- stap 1: 2 H2O2 → 2 H2O + O2
- stap 2: O2 is gegeven en H2O2 wordt gevraagd
- stap 3: 1 mol O2 ontstaat uit 2 mol H2O2
- stap 4: de molaire massa van O2 is 2 x 16,00 = 32,00 g/mol; 400 mg = 0,400 g; 0,400 g / 32,00 g/mol = 0,0125 mol O2
- stap 5: er is 0,0125 x 2 = 0,025 mol H2O2 nodig
- stap 6: aantal L = aantal mol / molariteit; 0,025 mol / 0,20 M = 0,125 L H2O2 oplossing
- stap 7: het antwoord is 1,3•102 mL waterstofperoxideoplossing
Opgave 3.
- stap 1: 3 Ca2+ + 2 PO43- → Ca3(PO4)2
- stap 2: Ca2+ is gegeven en Ca3(PO4)2 wordt gevraagd
- stap 3: uit 3 mol Ca2+ ontstaat 1 mol Ca3(PO4)2 dus uit 1 mol Ca2+ ontstaat 1/3 mol Ca3(PO4)2
- stap 4: 300 mL = 0,300 L; [Ca2+ ] = 0,12 M = 0,12 mol/L; Er is dus 0,300 L x 0,12 mol/L = 0,036 mol Ca2+
- Stap 5: er ontstaat 1/3 x 0,036 = 0,012 mol Ca3(PO4)2
- Stap 6: de molaire massa van Ca3(PO4)2 is volgens tabel 98 310,2 g/mol; 0,012 mol x 310,2 g/mol = 3,7 g
- Stap 7: het antwoord is 3,7 gram calciumfosfaat
Opgave 4.
a] gebruik weer de 7 stappen
- stap 1: 2 Ag+ + CO32- → Ag2CO3
- stap 2: Ag2CO3 is gegeven en Ag+ wordt gevraagd
- stap 3: voor 1 mol Ag2CO3 is 2 mol Ag+ nodig
- stap 4: de molaire massa van Ag2CO3 is volgens tabel 98 275,7 g/mol; 100 mg = 0,100 g; 0,100 g / 275,7 g/mol = 3,63x10-4 mol Ag2CO3
- stap 5: er is 2 x 3,63x10-4 = 7,25 x10-4 mol Ag+ nodig
- stap 6: aantal L = aantal mol / molariteit; 7,25 x10-4 mol / 0,080 M = 9,1x10-3 L
- stap 7: het antwoord is 9,1 mL zilvernitraatoplossing.
b] Er wordt 0,200 L x 0,10 mol/L = 0,020 mol CO32- toegevoegd. Er is een overmaat want (zie a]) maar 3,63x10-4 mol is CO32- nodig.