De antwoorden

Opgave 1.

a] De dichtheid van alcohol is volgens tabel 11 0,80 g/mL; massa = volume x dichtheid dus 20 mL x 0,80 g/mL = 16 g alcohol.

b] De dichtheid van methanol is volgens tabel 11 0,79 g/mL; 1,00 m3 = 1,00 x 103 dm3 = 1,00x103 L = 1,00x106 mL; 1,00x106 mL x 0,79 g/mL = 7,9x105 g methanol.

c] De dichtheid van zuurstof is volgens tabel 12 1,43 kg/m3 = 1,43 g/L; 200 L x 1,43 g/L = 286 L zuurstofgas.

 

 

Opgave 2.

a] De dichtheid van benzine is volgens tabel 11 0,72 g/mL; 1,0 kg = 1,0x103 g benzine; volume = massa / dichtheid 1,0x103 g / 0,72 g/mL = 1389 mL = 1,4x103 mL benzine.

b] De dichtheid van stikstofgas is volgens tabel 12 1,25 kg/m3; volume = massa / dichtheid 20 kg / 1,25 kg/m3 = 16 m3 stikstofgas.

c] De dichtheid van olijfolie is volgens tabel 11 0,92 g/mL; 400 mg = 400x10-3 = 0,400 g olijfolie; 0,400 / 0,92 = 0,435 mL =4,4x10-4 L olijfolie. ( want 1 mL = 1x10-3 L)

 

 

Opgave 3.

a] We moeten van mL naar mol rekenen en dat moeten we doen in twee stappen, dat kun je ook zien in het rekenschema. Eerst gebruiken we de dichtheid om van mL naar gram te rekenen en daarna rekenen van gram naar mol met de molaire massa van chloroform. De dichtheid van chloroform is volgens tabel 11 1,49 g/mL; 10 mL x 1,49 g/mL = 14,9 g chloroform. De molaire massa van CHCl3 is 12,01 + 1,008 +3x35,45 = 119,4 g/mol; 14,9 g / 119,4 g/mol = 0,12 mol chloroform.

b] De dichtheid van zuurstof bij T=273 K is volgens tabel 12 1,43 kg/m3; 2,8 m3 x 1,43 kg/m3 = 4,00 kg zuurstof; 4,00 kg = 4,00x103 gram zuurstof; De molaire massa van O2 is 2 x 16,00 = 32,00 g/mol; 4,0x103 g / 32,00 = 125 mol = 1,3x103 mol zuurstofgas.

 

 

Opgave 4.

a] We moeten nu van mol naar volume (in cm3). Dat gaat weer in twee stappen. Eerst gebruiken we de molaire massa om van mol naar gram te gaan. Daarna gebruiken we de dichtheid om gram om te rekenen in cm3. 20 mmol = 0,020 mol; 0,020 mol x 55,85 g/mol = 1,117 gram ijzer; de dichtheid van ijzer is volgens tabel 8 7,87 g/cm3; volume = massa / dichtheid 1,117 / 7,87 = 0,14 cm3 ijzer.

b] 2,5 kmol = 2,5x103 mol alcohol. De molaire massa van C2H6O is 2x12,01 + 6x1,008 + 16,00 = 46,07 g/mol; 2,5x103 mol x 46,07 g/mol = 1,15x105 gram alcohol. De dichtheid van alcohol is volgens tabel 11 0,80 g/mL. 1,15x105 g / 0,80 = 1,4x105 mL alcohol =1,4x102 L alcohol.