profielwerkstukken op het CLD


Havo

Op het christelijk lyceum Delft wordt het profielwerkstuk uitgevoerd in 5 havo. Het is belangrijk dat leerlingen in havo 4 al hun begeleider toegewezen krijgen in de 4e klas van de havo, ook kiezen de leerlingen hun onderwerp al in de 4e klas. Leerlingen werken aan hun profielwerkstuk in hun eigen tijd maar ook op de profieldagen die CLD organiseert, op deze dagen worden de leerlingen uitgeroosterd van normale lessen en kunnen deze volledig besteden aan de voorbereidingen voor hun profielwerkstuk. Tijdens de profieldagen werken de leerlingen van 4 havo aan hun onderzoeksvaardigheden en de leerlingen van 5 havo krijgen deze dag de hele dag de tijd om aan hun profielwerkstuk te werken onder begeleiding van een vakdocent. Op CLD worden de leerlingen sterk aangemoedigd om een profielwerkstuk te schrijven binnen hun eigen profiel wat zij hebben gekozen. De leerlingen van het profiel natuur en gezondheid/techniek worden zelfs verwacht om (verplicht) een onderzoekselement toe te voegen in hun profielwerkstuk. Deze leerlingen krijgen daarom vaak een begeleider in het béta vakgebied om hen te helpen bij het onderzoek doen. Daarnaast wordt er ook aangemoedigd om tijdens de profieldagen op bezoek te gaan bij een bedrijf of onderwijs instelling die zich bezighoud het onderwerp. Rondom de stad delft zitten veel technische bedrijven gevestigd en dit zien we ook terug in de profielwerkstukken. De opvallenste profielwerkstukken dit jaar zijn: zelf bierbrouwen en testen met een docentenpanel, zelfstandig DNA isoleren uit speeksel en het onderzoek naar de invloed van zout op het ontkiemen van zaden. 

VWO

Op het VWO wordt het profielwerkstuk uitgevoerd in 6 vwo. De leerlingen starten met het profielwerkstuk in 5 VWO, in dit jaar wordt er een begeleider aangewezen en de leerlingen starten met het zoeken naar een onderwerp. Bij het VWO wordt er verwacht dat de leerlingen 40 uur meer werken aan hun profielwerkstuk dan de havo. Dit zorgt ervoor dat het VWO profielwerkstuk vaak veel uitgebreider is en meer diepgang bevat. 

Eisen waaraan het profielwerkstuk moet voldoen

De leerlingen leveren hun profielwerkstuk in als een verslag, mochten de leerlingen wat ontworpen hebben voor het profielwerkstuk dan wordt dit als een foto ingevoegd. Daarnaast geven de leerlingen een mondelinge presentatie over hun profielwerkstuk. Dit wordt georganiseerd op de profielavond waarbij ouders, leerlingen en docenten worden uitgenodigd om te kijken naar de presentaties. 

Op de havo en op het vwo wordt er met een beoordelingsrubrics gewerkt. Deze beoordelingrubrics is voor alle profielen hetzelfde en soorten profielwerkstukken gelijk. De bij de profielen n&g (natuur en gezondheid) en n&t (natuur en techniek) ligt de voorkeur bij een wetenschappelijke onderzoek maar een theoretisch onderzoek is ook toegestaan. Bij de andere profielen komen theoretische onderzoeken vaker voor. Om deze reden is ervoor gekozen om de beoordelingsrubrics vrij algemeen te houden. Dit betekend dat er meer gerekend wordt op de deskundigheid van de begeleidende docenten om een profielwerkstuk te beoordelen. Deze vrijheid wordt zeer wisselend geinterpreteerd door de begeleidende docenten. De meeste docenten gebruiken naast de algemene rubrics dus ook hun eigen rubrics om de keuze voor een bepaald cijfer verder toe te lichten.

 

Rubric profielwerkstuk VWO