Naamloze Vennootschap

Na de BV is er nog een laatste veel voorkomende ondernemingsvorm in Nederland. Dit is het Naamloze Vennootschap, oftewel de NV.

Deze ondernemingsvorm is vooral van toepassing op de grootste bedrijven in Nederland en de bedrijven die kunnen worden bestempeld als "Multi-National".

De NV is een onderneming waar de eigenaren/aandeelhouders van het bedrijf weinig tot geen invloed hebben in het bedrijf. Ze kunnen een aandeel in handen hebben maar hebben dan niet de leiding of invloed op de leiding van het bedrijf. De leiding ligt net als bij de BV bij de aangestelde directeuren.

De NV is wél altijd een rechtspersoon, en de eigenaren/aandeelhouders zijn niet hoofdelijk aansprakelijk voor de eventuele schulden van de onderneming.

De NV heeft door de uitgifte van aandelen een zeer groot kapitaal tot zijn beschikking. Ook dit heeft een enorm positief effect voor de NV wanneer het een lening wilt bij de bank, die zal de lening snel uitgeven.

Beslissingen kunnen in een NV vaak erg lang duren. Want naast een Raad van Bestuur(RvB) kan er ook nog eens een Raad van Commissarissen(RvC) worden aangesteld die op hun beurt zowel de onderneming als de RvB controleren. Hierdoor kunnen beslissingen erg goed worden onderzocht wat helaas wel erg veel tijd kost. De beslissingen zijn daardoor wel altijd erg uitvoerig beschreven en beargumenteerd.

Wanneer het met de NV erg goed gaat en er goede winst wordt behaald wordt deze winst in de vorm van dividend uitgekeerd aan de aandeelhouders/eigenaren en zullen wellicht de werknemers van de onderneming een bonus kunnen krijgen.

De eigenaren/aandeelhouders kunnen bij de NV erg snel veranderen. De aandelen van de NV zijn namelijk "vrij te verhandelen" op de beurs. Omdat de aandelen zo snel worden verhandeld is de NV gevoeliger voor een publieke mening. Dit kan de aandelenkoers van het bedrijf erg snel laten zakken en stijgen.