2.1: Wat is cultuur?

 

Koningsdag, Sinterklaas, beschuit met muisjes eten bij geboorte, het zijn allemaal typisch Nederlandse gewoontes. Zo zul je zelf nog veel meer gewoontes hebben. Gewoontes zijn een belangrijk onderdeel van de cultuur in een land. Onze eigen gewoontes vinden we vaak wel normaal, maar voor mensen buiten Nederland zijn onze gewoontes soms ook wel een beetje gek. Denk maar eens na over je schoen zetten met een wortel erin voor het paard van Sinterklaas. Eigenlijk een heel erg gek verhaal, maar een onderdeel van onze cultuur en daarom voor ons normaal.

 

Afbeeldingsresultaat voor oranje klompen wk2.1 Wat is cultuur?

Cultuur is overal om ons heen. Elke groep mensen heeft zijn eigen cultuur. Cultuur is de manier waarop een groep mensen met elkaar samenleeft. Zo versieren de Itilianen zich heel anders voor een voetbalwedstrijd dan Nederlanders.

Afbeeldingsresultaat voor basketball fans

 

Amerikanen houden over het algemeen weer niet zo veel van voetbal als Europeanen. In tegenstelling tot Nederland zijn basketball, baseball en American football daar juist hele grote sporten. Kijk maar eens naar deze supporters van de Kentucky Cats. In de kleuren van de club zijn ze minstens net zo fanatiek als de Nederlandse voetbalsupporters. Bij sport zie je dat cultuur erg verschilt per groep mensen. Amerikanen gaan veel naar basketbal en Europeanen veel naar voetbal. Het is maar net wat je gewend bent!

Het maakt niet uit of je blank, bruin, groot of klein bent hoe je als groep met elkaar samenleeft. Dit is allemaal aangeboren en heeft niks te maken met cultuur. Een makkelijk ezelsbruggetje is dat alles wat je bij je geboorte had je natuur is wat je hebt aangeleerd bij je cultuur hoort.

Een blanke jongen in de Schilderswijk kan bijvoorbeeld met een Marrokaans accent praten omdat hij veel Marrokaanse vrienden heeft. Verder kan een geadopteerde jongen uit Sri-Lanka als lievelingseten boerenkool met worst hebben. Zo zie je maar dat waar je geboren bent, niet altijd iets te maken heeft met de cultuur die je aanleert.

Aangeboren

=

Natuur van de mens

Aangeleerd

=

Cultuur van de mens