We hebben het nu gehad over wat evenwicht is en hoe en waarom mensen dat vroeger te weten wilden komen. Nu gaan we verder in op de techniek van het evenwicht.
Kan een weegschaal alleen maar in evenwicht zijn als er aan beide kanten evenveel gewicht ligt? Denk eens na, of probeer het uit.
In de proef hierboven heb je met je herinneringen of je lichaam gewerkt. Nu wordt het tijd om echt technisch bezig te gaan. Meten is weten!
Evenwicht is er niet alleen als er aan beide kanten van een draaipunt evenveel gewicht ligt. Het hangt er ook van af hoe ver dat gewicht ligt van het draaipunt. Dat gaan we in dit proefje precies onderzoeken.
Je hebt nodig:
Als je goed oplet, merk je dat er een algemene regel is:
(Afstand links) x (gewicht links) = (Afstand rechts) x (gewicht rechts).
Met Afstand bedoelen we de afstand tussen het midden van het dropje en het draaipunt (het rietje of potlood dus). Met deze regel kun je voorspellen waar je een bepaald aantal gewichtjes moet neerleggen om evenwicht te krijgen. Deze regel noemen we de evenwichtsregel.
We gaan nu met de evenwichtsregel berekenen hoe je evenwicht kunt krijgen. Je mag het ook steeds uitproberen op je liniaal-weegschaal.
tabel:
Gewicht links (aantal gewichtjes) |
Afstand links (aantal vakjes) |
Gewicht rechts (aantal gewichtjes) |
Afstand rechts (aantal vakjes) |
1 |
8 |
2 |
|
1 |
9 |
3 |
|
1 |
4 |
4 |
|
2 |
4 |
1 |
|
2 |
6 |
|
4 |
3 |
2 |
|
6 |
3 |
6 |
|
9 |
4 |
1 |
|
2 |