Hoe ziet het programma eruit?

De cursus Didactiek N2: Lesgeven wordt gegeven in onderwijsperiode (OP) 1. Er zijn wekelijks één of twee bijeenkomsten van 100 minuten ingeroosterd onder de code van deze cursus.
Naast dergelijke bijeenkomsten zijn er bijeenkomsten die wel verbonden zijn aan de cursus, maar die niet ingeroosterd zijn onder die code, namelijk:

De werkplaatsten vinden niet voor elke klas in dezelfde weken plaats. Ook zijn de werkplaatsen soms op een andere dag of tijd ingepland dan het vaste tijdstip voor de lessen Didactiek. (Dit geldt vooral voor de opleidingen uit de clusters Exact en Mens & Maatschappij.) Kijk dus wekelijks goed naar je rooster of je in die week ook een werkplaats hebt!

Wat je leert tijdens de werkplaatsen professioneel spreken en professionele performance wordt niet in deze cursus getoetst maar als onderdeel van de beoordeling van het werkplekleren. Nadere informatie hierover krijg je van de werkplaatsdocenten.


Taalgericht lesgeven is wel onderdeel van de in deze cursus getoetste stof. De informatie over deze werkplaatsen en de benodigde materialen vind je daarom terug op deze wiki.

Bijeenkomsten Didactiek N2

Les

Lesdoelen (Aan het einde van de bijeenkomst kan je…)

Thema

Te bestuderen

1

  • onderbouwen dat je in een lesvoorbereiding rekening houdt met de werking van het menselijke geheugen aan de hand van de cognitievebelastingstheorie van Sweller
  • onderbouwen dat je in een lesvoorbereiding invulling geeft aan zichtbaarheid van het leren, individuele aanspreekbaarheid en betekenis geven;
  • uitleggen wat er in elke lesfases van het directe-instructie-model gebeurt en het belang van iedere lesfase beargumenteren

geheugen

sleutelbegrippen

lesfases

Inzicht 1 en 2 uit Wijze lessen (Surma et al., 2019).

§3.2 en §3.3 uit Handboek voor leraren (Geerts & van Kralingen, 2020)

2

  • een bij de context passend draaiboek maken voor (het equivalent van) lesfase 1, gericht op relevante voorkennis activeren en aandacht richten op de les die gaat komen
  • SMART lesdoelen opstellen en onderbouwen hoe deze verbonden zijn aan kerndoelen, eindtermen, kwalificatiedossier of ERK in het geval van taalonderwijs)
  • vormgeven aan de pijlers van constructive alignment in een lesvoorbereiding, waarbij rekening wordt gehouden met de beheersingsniveaus uit een gangbare taxonomie (OBIT, RTTI of Bloom)

lesfase 1

constructive alignment

taxonomieën

Bouwsteen 1 van (Surma et al., 2019)

de eindtermen (vo) of de onderdelen van het kwalificatiedossier (mbo) die relevant zijn voor jouw vak, §2.3 (leerdoelen) van (Geerts & van Kralingen, 2020)

(Knevel, 2013) t/m RTTI

3

  • een bij de context passend draaiboek maken voor (het equivalent van) lesfase 2, gericht op het geven van duidelijke, gestructureerde en uitdagende instructie; en het gebruik van voorbeelden
  • onderbouwen hoe een door jou voorbereide les aansluiten bij het onderwijsconcept van een school

lesfase 2

onderwijsconcepten

Bouwsteen 2 en 3 van (Surma et al., 2019)

§§ 10.3 en 10.4 van (Geerts & van Kralingen, 2020)

4

  • een bij de context passend draaiboek maken voor (het equivalent van) lesfase 3, met aandacht voor het achterhalen of de hele klas het begrepen heeft.
  • onderbouwen dat je in een lesvoorbereiding categorie 2- en categorie 3-vragen op hebt genomen die het leren van de lerenden bevorderen

lesfase 3

vragen stellen

(Voerman, 2018) en Bouwsteen 6 van (Surma et al., 2019)

5

  • een bij de context passend draaiboek maken voor (het equivalent van) lesfase 4, met aandacht voor modelling en scaffolding

lesfase 4

modelling

scaffolding

Bouwsteen 7 (Surma et al., 2019)

6

  • een bij de context passend draaiboek maken voor (het equivalent van) lesfases 5 en 6, met aandacht voor actieve verwerking van de leerstof en het geven van feedback die lerenden aan het denken zet
  • onderbouwen dat je in een lesvoorbereidingsformulier aandachtspunten voor passende feedback op hebt genomen die het leren van de lerenden bevordert

lesfase 5 & 6

feedback

Bouwsteen 5 en 11 van (Surma et al., 2019)

7

  • een bij de context passend draaiboek maken voor (het equivalent van) lesfases 7, met aandacht voor de voorwaarden waaraan effectief huiswerk voldoet

lesfase 7

huiswerk

Wat is het effect van huiswerk op het leerrendement en de schoolprestaties van de leerling? (van der Vegt & de Jong, 2016)

8

voor de volgende leertheoretische uitgangspunten onderbouwen hoe jouw lessen erbij aansluiten:

  • (sociaal) constructivisme
  • behaviorisme
  • cognitivisme
  • connectivisme
  • handelingspsychologie

leertheorieën

teksten en kennisclips op Wikiwijs

9

  • onderbouwen dat je in een lesvoorbereiding manieren op hebt genomen om de motivatie van jouw lerenden te vergroten aan de hand vande zelfdeterminatietheorie/CAR, de zelfeffectiviteitstheorie inclusief fixed- en growth-mindset en de attributietheorie.

motivatie

hfst. 8 en 9 uit Op de schouders van reuzen (Kirschner, Claessens, Raaijmakers, & Ros, 2019)

 

10

  • onderbouwen dat je leerlingen aanzet tot het gebruik van effectieve leerstrategieën op basis van relevante didactische literatuur.

effectieve leerstrategieën

Bouwsteen 12 van (Surma et al., 2019) en de zes effectieve leerstrategieën op https://www.learningscientists.org/s/Dutch-Slides.pdf

 

Werkplaatsen Taalgericht lesgeven

WP Thema's   Te bestuderen
1

- Woordenschatontwikkeling

 

Voorafgaand aan de werkplaatsles:

  • eventueel terugkijken: Digicollege (1) 'DAT-CAT'
    (uit jaar 1 >> veronderstelde voorkennis)
  • Digicollege (2)  'Introductie TVO'

Na afloop - voor gebruik bij de verwerking in de VUL en voor bronvermelding:

  • Digicollege 'Woordenschat'
    = de stof uit de les
  • handouts met woordenschatwerkvormen
  • [H1 t/m 5 uit] brochure Meer en beter woorden leren (Verhallen, 2009)
2

- Uitgangspunten didactiek van Taalgericht Vakonderwijs (TVO)

- Taaldoelen herkennen en opstellen

- Taalsteun bieden

 

Voorafgaand aan de werkplaatsles:

  • Digicollege TVO-pijler 'Taalsteun'

Na afloop:

  • artikel De lat hoog voor vakonderwijs (Hajer, 2008) óf het Handboek Taalgericht Vakonderwijs (Hajer & Meestringa, 2020)
  • artikel over TVO gericht op het eigen vak of opleidingencluster (zie de bronnenlijst)