De romeinen in Judea

Romeinse soldaten plunderen de Joodse tempel in Jerusalem

Je hebt in de kennisclip meer gehoord over hoe het jodendom en het christendom in elkaar zaten. Ook heb je als het goed is gemerkt dat allebei deze geloven onder romeinse heerschappij hebben bestaan. Maar hoe pakte de romeinen deze geloven nou aan? Het rare is dat ondanks de verdraagzaamheid van andere geloven in het rijk, de romeinen niet blij waren met zowel de joden als de christenen.

 

Voordat het christendom ontstaan was, werden de joden in Judea al anders behandeld dan elders. Zij moesten hogere belastingen betalen dan andere volkeren. Hierdoor kwamen zij vaak in opstand en van een opstand waren de romeinen niet gedient. Zij sloegen deze telkens neer en verwoestte de belangrijkste joodse temple in Jeruzalem. De schatten uit deze tempel namen de romeinen trots mee terug naar Rome. Door deze onderdrukking werden veel joden vermoord, tot slaaf gemaakt of weggejaagd uit Judea. Hierdoor kwamen groepen joden in alle delen van het Rijk terecht, waar zij besloten om hun geloof te blijven beoefenen. Ze bouwden synagogen (joodse gebedshuizen) om hun geloof te kunnen beoefenen.

Het kruis, symbool van het Christendom

 

Tijdens de onderdrukking was ook Jezus Christus om het leven gekomen nadat hij opgepakt werd door de Romeinen en gekruizigd werd. Hierdoor namen zijn volgelingen het touw in handen en verspreidde het nieuwe christelijke geloof niet alleen in Judea, maar ook in de rest van het Romeinse Rijk. Het nieuwe geloof verspreidde zich erg snel en zowel joden als niet-joden bekeerde zich. Rond het jaar 100 n.C. was het al een van de populairste geloven in het Rijk!

Als je dit gelezen hebt, kan je door naar het volgende kopje.