Het begon met het ontstaan van De Republiek
Ingewikkelde dingen zoals onze democratie ontstaan nooit in één keer. Meestal duurt de ontwikkeling van zo’n bestuur eeuwen. Een volk leert meestal met vallen en opstaan wat het beste bestuur voor het land is. Dat geldt ook voor Nederland.
We hebben een lange geschiedenis doorgemaakt. Daarin zijn veel belangrijke dingen gebeurd. Twee van deze zijn extra belangrijk in de Nederlandse geschiedenis. Waarom juist deze twee gebeurtenissen? Omdat deze gebeurtenissen met de ontwikkeling van ons bestuur en vooral van onze democratie te maken hebben.
Het eerste zelfstandige bestuur
In 1555 volgde Filips II zijn vader Karel V op. Naast nog veel meer titels had Filips ook de titel ‘heer der Nederlanden’. Al snel nadat hij zijn vader had opgevolgd ging het mis tussen Filips en veel inwoners van de Nederlanden. In 1568 begon de Opstand tegen koning Filips II.
Zet de belangrijkste gebeurtenissen tijdens de opstand in een tijdbalk (jaar en gebeurtenis).
Gebruik in ieder geval de jaartallen 1566, 1568, 1576, 1581, 1588 en 1648.
Kijk hier hoe je een tijdlijn maakt: Tijdlijn maken
Plaats deze tijdlijn in Seesaw/Egodact
Plaats jouw notitie over deze twee onderwerpen in Seesaw/Egodact
Ontstaan koninkrijk der Nederlanden
Toen in 1813 Napoleon verslagen was, eindigde de Franse bezetting van de Republiek en keerde de prins van Oranje terug. Het bestuur werd nu totaal veranderd. Willem de Eerste werd koning van het Koninkrijk der Verenigde Nederlanden. In dit koninkrijk had de koning bijna alle macht. Hij benoemde ‘hulpjes’ (ministers) die hij ook zo weer kon ontslaan. Er was een parlement, maar de leden daarvan werden niet gekozen maar benoemd. De leden van de Eerste kamer werden door de koning benoemd. De leden van de Tweede Kamer werden door de Provinciale Staten benoemd. De macht van de koning werd alleen beperkt door de grondwet. Verder kon hij doen wat hij wilde. Het parlement mocht zich bijvoorbeeld niet bemoeien met het geld dat hij uitgaf.
Zet ook hierbij de belangrijkste gebeurtenissen in de tijdbalk (jaar en gebeurtenis). Gebruik in ieder geval de jaartallen 1813, 1815, 1830, 1839.
Kijk hier hoe je een tijdlijn maakt: Tijdlijn maken
Plaats deze tijdlijn in Seesaw/Egodact
Hoe ontstond het Koninkrijk der Verenigde Nederlanden?
Hoe was het bestuur geregeld?
En waarom viel de staat na 1830 uit elkaar?
Plaats jouw notitie over deze 3 onderwerpen in Seesaw/Egodact
Vragen:
1. Neem je onderzoek & verwerking posts nog eens door
2. Wat is voor jou het meest opvallende/verrassende/belangrijkste hieruit en waarom?