Basisstof 5 Plantaardige cellen

afbeelding 4
Nassau, V. J. (z.d.). Biologie voor jou handboek deel 1a 1 vmbo-t/havo/vwo. Malmberg.

Net zoals een dierlijke cel bestaat een plantaardige cel ook uit verschillende onderdelen. Net zoals een dierlijke cel heeft een plantaardige cel een cytoplasma, een celmembraan en een celkern. Ook heeft een plantencel bladgroenkorrels, vacuole en een celwand. Deze begrippen zijn heel belangrijk voor de opdrachten die je maakt en voor de toets dus onthoud deze begrippen.

1. Bladgroenkorrels

Bladgroenkorrels zijn korrels die zich bevinden in het cytoplasma van een plantaardige cel. De korrels zijn groen en zorgen ervoor dat de bladeren en stengel van een plant groen zijn. Ook vindt er in de bladgroenkorrels fotosynthese plaats.

2. Vacuole

De vacuole ligt in het midden van de cel. Het is in de meeste gevallen een groot blaasje dat gevuld is met vocht.

3. Celwand

De celwand is een stevig laagje om de cel heen. De celwand zorgt ook voor stevigheid.

Nu dat je alle onderdelen een plantaardige cel weet en alle onderdelen van een dierlijke cel weet kun je die twee cellen met elkaar vergelijken en kijken welke verschillen die twee hebben. Dit is handig zodat je weet wat voorst cel je bekijkt onder een microscoop. Om je te helpen heb ik een klein tabelletje gemaakt en aangekruist welk onderdeel welke cel heeft. schrijf dit tabbeletje ergens op en leer hem goed uit je hoofd, dit tabbeletje ga je vaker nodig moeten hebben in de biologie.

 

Celonderdeel Plantaardige cel Dierlijke cel
Celwand X  
Celmembraan X X
Cytoplasma X X
Celkern X X
Bladgroenkorrels X  
Vacuole X