verantwoording les 1

Verantwoording les 1

Lesopzet Ouiam

Model voor een lesopzet  

 

Naam student

Ouiam, Bedriye, Denise, Sterre  

Persoonlijk leerdoel

(gekoppeld aan bekwaamheidseisen)

 

Datum

01-02-2021

Tijd

13:00-15:00

Doelgroep

Mbo niv 2, leerjaar 1

Aantal deelnemers

16

Cursus / Module

 

LOB

Thema van de les

 

CV opstellen

Beginsituatie

 

Waar ik rekening mee moet houden is, dat sommige leerlingen vrijwel niet met een cv hebben gewerkt. Dit kan moeilijk voor ze zijn, dus hier moet ik dan ook extra tijd aan besteden. De leeftijden liggen tussen de 16-18 jaar oud. De meeste zullen vast en zeker een bijbaantje hebben. Dit kan ik meenemen in mijn beginsituatie, zo behoud ik mij ook aan de verwachtingen van de leerlingen. Ik moet ook rekening houden met de onderwijsconcepten. Ze komen ten slotte van de middelbare school. Het kan zo zijn dat ze snuffelstage hebben gehad en daarvoor een cv moesten maken. In het begin van de les houd ik rekening met voorkennis, onderwijsconcepten en de groepsgerichtheid.  

Doelen van de les

 

  • Leerlingen weten hoe ze de lay-out van een CV moeten maken.

  • Leerlingen kunnen hun uitgevoerde werkzaamheden benoemen.

  • Leerlingen weten welke aspecten er in een CV voorkomen.

  • Leerlingen presenteren zichzelf in een elevator pitch.

  • Leerlingen kunnen hun eigen kwaliteiten benoemen.

 

Tijd

Inhoud

Werkvorm

Groeperingsvorm

Media / hulpmiddelen

Inleiding

(Motivatiefase)

 

30 min

 

Uitleg klassikaal, hoe een CV opgesteld kan worden.

Voorbeeld CV klassikaal bespreken.

Filmpje uni.

Introductie over de elevatorpitch.

Introductie over het kwaliteitenspel.

 

 

 

 

Leerlingen maken zelf notities (als ze dit willen) van de gegeven uitleg.

 

 

 

klassikaal

PowerPoint.

Filmpje laten zien van uni Utrecht.

Laptop/pen en papier.

Voorbeeld CV.

Het kwaliteitenspel.

Kern

(Verwervingsfase)

 

60 min

De leerlingen beginnen met een leuk kwaliteitenspel.. Dit kan gunstig zijn om zo je kwaliteiten naar voren te halen.

Vervolgens gaan de leerlingen in groepjes werken: De leerlingen gaan in groepjes van 3 personen aan de slag. 1 leerling krijgt persoonsgegevens, 1 leerling aanhef en afsluiting, 1 leerlingen kern. In een bepaalde tijd vergaren de leerlingen informatie over hun eigen deelonderwerpen en verschaffen deze kennis aan de groepsgenoten. (ik laat het voorbeeld van de CV op het bord staan)  

De leerlingen sluiten af met het maken van een elevatorpitch. Dit is van belang, omdat ze zo zichzelf leren kennen. Dit wordt uiteindelijk beoordeeld door de medestudenten. Ze maken hier een vlog van. Zodat ze dit in groepjes van drie kunnen beoordelen met elkaar. Zo geven ze elkaar tips en tops.

 

Het kwaliteitenspel wordt gedaan in groepjes van 4.  

 

 

Samenwerking- structuur: Experts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dit wordt eerst individueel gemaakt en daarna in groepjes, zodat het samenwerkend-leren wordt gestimuleerd.

Het kwaliteitenspel wordt gedaan in groepjes van 4.  

 

 

 

Dit wordt gedaan in groepjes van drie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dit wordt eerst individueel gemaakt en daarna in groepjes, zodat het samenwerkend-leren wordt gestimuleerd.

 

Laptop, word, internet, kwaliteitenspel, voorbeeld cv, PowerPoint, telefoon

Afsluiting

(Verwerkingsfase met evaluatie op proces en product)

 

30 min

De gemaakte Cv’s laten checken door de docent en geeft hier eventueel aanvulling op.  

De docent gaat de leerdoelen langs, om te kijken of de leerlingen die hebben behaald. Ik besteed hier extra tijd aan, omdat er altijd wel leerlingen zijn die tegen leerdoelen aanlopen.

 

 

 

Klassikaal

De leerlingen werken eventueel verder of verwerken hun feedback

Klassikaal

Evalueren

 

Eigen materiaal waarop de cv is gemaakt

 

Lesopzet verantwoording:

 

In deze les ga ik met de studenten werken aan het opstellen van een cv. Als eerst begin ik de les klassikaal en vertel ik wat de lesdoelen zijn en wat de leerlingen kunnen verwachten. Hierbij is het ook van belang dat ik de voorkennis van de leerlingen ga opfrissen. Voorkennis is een belangrijke voorspeller van leerresultaten (Tomic & Span, 1993). Doordat leerlingen hun voorkennis verbinden met nieuwe leerinhouden kunnen ze meer verbanden leggen. Dit vergroot de kans op het onthouden van nieuwe les informatie (Geerts & van Kralingen, 2018)

 

Nadat ik concreet heb uitgelegd waar de les over gaat, starten we de les met een leuk actieve kaartenspel, het kwaliteiten spel.. Deze heb ik bewust ingezet, ik wil namelijk dat de leerlingen achter hun goede en slechte eigenschappen komen. Doordat ik met een actieve werkvorm begin zijn de leerlingen ook gelijk lekker actief bezig.

 

Nadat de leerlingen klaar zijn met het kwaliteiten spel kunnen ze aan de slag met het opstellen van een cv. Ze weten al wat hun goede en slechte eigenschappen zijn, omdat ze hierover hebben gehad tijdens het spelen van het kaartenspel. De leerlingen gaan  in groepjes werken: De leerlingen gaan in groepjes van 3 personen aan de slag. 1 leerling krijgt persoonsgegevens, 1 leerling aanhef en afsluiting, 1 leerlingen kern. In een bepaalde tijd vergaren de leerlingen informatie over hun eigen deelonderwerpen en verschaffen deze kennis aan de groepsgenoten. (ik laat het voorbeeld van de CV op het bord staan). Deze werkvorm heb ik bewust gekozen om het samenwerkend leren meer te stimuleren. Positieve wederzijdse afhankelijkheid: de leerlingen elkaar nodig om een opdracht te kunnen volbrengen, waarbij het samenwerken een meerwaarde heeft voor het uiteindelijke resultaat (Geerts & van Kralingen, 2018). Hierbij worden studenten onderverdeeld en krijgt ieder groepslid een deel van een taak. Vervolgens gaat ieder groepslid voor zichzelf de kennis tot zich nemen binnen een vooraf opgestelde tijd. Hierna volgt een terugkoppeling per student naar de groep, waardoor iedere 'expert' iets verteld over zijn (deel)taak en op de hoogte wordt gebracht door de andere 'experts' (Ebbens & Ettekoven, 2015).

 

Wanneer de cv’s gemaakt zijn in de groepjes, geef ik de leerlingen een opdracht om een elevator pitch te maken. Ik heb hier mijn eigen draai aangegeven, ze maken er een korte vlog van! De leerlingen hebben de hele les besteed aan hun zelfreflectie, kwaliteiten &  werkzaamheden. In de elevator pitch gaan ze zich zelf presenteren in 60 seconde. Als de leerlingen hiermee klaar zijn gaan ze dit in groepjes bespreken. Ieder van de groep geeft een tip en een top. Hiermee wordt wederom het samenwerkend leren gestimuleerd. Het werkvorm hiervoor is: aandacht voor sociale vaardigheden. In het proces van samenwerken besteden de leerlingen en de docent aandacht aan de vaardigheden die nodig zijn om prettig en efficiënt samen te werken (Geerts & van Kralingen, 2018)

 

Ten slotte als afsluiting kijk ik de cv’s van de leerlingen na en geef ik hier, als dat nodig is, aanvullende feedback op. Ook ga ik klassikaal de lesdoelen evalueren. Hier heb ik dan een goede kijk op de leerlingen, zo zie ik wie de lesdoelen hebben gehaald en wie nog moeite heeft met de lesdoelen. Hier kan ik dan op de volgende les op terug komen.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ebbens, S., & Ettekhoven, S. (2016). Samenwerkend leren (4de editie). Noordhoff