Leeromgeving in kaart is bedoeld als een instrument om tijdens een sessie ongeveer 90 minuten met collega’s inzichten te creëren over hoe de digitale leeromgeving op school wordt gebruikt. Met een goede voorbereiding haal je meer waarde uit deze sessie, omdat je de tijd dan effectiever gebruikt en andere deelnemers betrokken houdt. Een paar tips om een goede voorbereiding te doen:
Lees deze handleiding en de publicatie over de digitale leeromgeving eerst goed door. Leeromgeving in kaart biedt tekstuele toelichting op de stappen die je met elkaar doorloopt, maar gaat niet verder in op hoe de sessie zou moeten verlopen. Als begeleider zorg je dat je begrijpt wat de bedoeling is per stap, zodat je dit kunt uitleggen wanneer nodig.
Zorg dat je de juiste personen binnen je organisatie betrekt.
De digitale leeromgeving heeft verschillende gebruikers en er zijn verschillende personen binnen de organisatie die invloed hebben op hoe de digitale leeromgeving is ingericht. Organiseer daarom een groep waarin deze verschillende rollen zijn gerepresenteerd. Dit levert namelijk de meeste (nieuwe) inzichten op. Vraag bijvoorbeeld de volgende personen om deel te nemen aan de sessie van Leeromgeving in kaart:
informatiemanager
schoolleider
beleidsmedewerker onderwijs en ict
hoofdverantwoordelijke ict
vertegenwoordiger vaksectie/leraar
vertegenwoordiger bedrijfsvoering
Een groep van 3 tot 6 personen zorgt voor een gevarieerde inbreng, maar ook een praktisch aantal om met elkaar in gesprek te kunnen. Wil je meer personen (of scholen) betrekken, probeer dit dan over meerdere sessies te verdelen.
Maak helder wat de aanleiding is om met Leeromgeving in kaart aan de slag te gaan.
Wie je het beste kunt uitnodigen is uiteraard ook afhankelijk van het vraagstuk dat je wil oplossen. Probeer voor jezelf alvast concreet te maken wat het vraagstuk is, zodat je weet waar je met elkaar aan wil werken. Tijdens de sessie kun je dit nog met de groep verder aanscherpen.
Overweeg om alvast zelfstandig een invulling te maken met Leeromgeving in kaart.
Het is aan te raden om zelf alvast de stappen door te lopen, zodat je bekend bent met de omgeving van Leeromgeving in kaart en KennisnetWijzer. Je kunt er ook voor kiezen om zelf de stappen te doorlopen en al een eerste invulling te maken van hoe jij denkt dat de digitale leeromgeving eruit ziet. Je kunt altijd weer terugkeren naar een al eerder doorlopen sessie in KennisnetWijzer, dus zo kun je later met de groep werken in dezelfde sessie waar jij al een begin in hebt gemaakt. Dit kan tijd schelen tijdens de sessie met de groep, maar kan ook de opbrengt van nieuwe inzichten verlagen doordat andere deelnemers mogelijk minder gaan nadenken. Zorg daarom altijd dat er voldoende ruimte is voor deelnemers om een eigen inbreng te geven. Uiteindelijk is het afhankelijk van je vraagstuk of het handig is om zelf alvast een vooringevuld model te presenteren.
Zorg dat je de ict voorzieningen op orde hebt om een sessie met een groep te organiseren.
Het is belangrijk dat alle deelnemers het scherm goed kunnen zien. Wanneer je fysiek bij elkaar zit, zorg dan voor een device waarmee meerdere mensen tegelijk naar het scherm kunnen kijken. Een digibord of presentatie scherm is bijvoorbeeld handig om te gebruiken, mits de resolutie groot genoeg is. Test dit van tevoren uit. Wanneer je op afstand een sessie organiseert, zorg dan dat je je scherm kunt delen en dat de internetverbinding sterk genoeg is om het beeld goed over te laten komen.