5. Heimlich greep

Bij een ernstige verslikking kunnen de luchtwegen vrij gemaakt worden door middel van buikstoten en de heimlich greep. Het is van belang dat er eerst onderzocht wordt of er sprake is van een lichte of ernstige verslikking. Wanneer het slachtoffer nog kan praten, hoesten en ademen spreek je van een lichte verslikking. Bij een ernstige verslikking is er een piepadem hoorbaar en probeert het slachtoffer te kuchen.

Bron: https://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=art&art_id=5079

De heimlich greep pas je niet direct toe. Sla eerst vijf maal tussen de schouderbladen en kijk na elke greep of de verslikking los komt. Als dit niet helpt, pas dan de heimlich greep toe.

Stap 1 Ga achter het slachtoffer staan, sla je armen om zijn middel en laat hem/haar iets vooroverbuigen.
Stap 2 Plaats je vuist boven de navel en pak met je andere hand deze vuist vast. Trek nu je vuist (hard) naar binnen en omhoog. Alsof je hem probeert op te tillen.
Stap 3 Voer deze beweging vijf keer achter elkaar uit.
Stap 4 Is het probleem hiermee nog niet opgelost, geef dan afwisselend vijf slagen tussen de schouderbladen en vijf buikstoten.

Bel meteen 112 als de blokkade in de luchtwegen is opgeheven. Bij buikstoten volgens de heimlich greep bestaat er altijd kans op inwendig letsel. Ook als je de heimlich greep correct hebt uitgevoerd.

Bron: https://www.gezondheidsplein.nl/dossiers/ehbo-in-een-notendop/hoe-werkt-de-heimlich-greep-buikstoten/item43890

https://www.youtube.com/watch?v=xHM9aPG3zU0

Bron: https://www.youtube.com/watch?v=xHM9aPG3zU0&feature=emb_logo