Waar word je op beoordeeld wanneer we de inhoud van je schrijfopdracht nakijken? Onderstaand de criteria (Uitgeverij Deviant, z.d.). In het examen zijn deze criteria toegespitst op de daadwerkelijke opdracht.
De inhoud van de tekst is afgestemd op het schrijfdoel. Dit is het geval als de tekst ten minste vier van de volgende kenmerken heeft:
De reden voor het schrijven van het bericht is gegeven.
Er is duidelijk gemaakt wat het voorstel inhoudt in het bericht.
Het voorstel is onderbouwd met het in de opdracht vereiste aantal argumenten. De argumenten zijn zo uitgewerkt dat de gedachtegang te volgen is. In de uitwerking van de argumenten kan een onduidelijkheid voorkomen, maar dit tast de begrijpelijkheid ervan niet aan.
De kandidaat is adequaat ingegaan op de inhoud van de brief waar hij op reageert. Voldoende: hij doet bijvoorbeeld een passend voorstel of maakt een plausibele tegenwerping. In de uitwerking kan één onduidelijkheid voorkomen. Goed: er komen geen onduidelijkheden voor in de uitwerking van de argumenten of in het gedeelte waarin de kandidaat ingaat op de opmerkingen/bezwaren.