P.C. Hooft

P.C. Hooft

 

P.C. Hooft

Pieter Corneliszoon Hooft (1581-1647) was een Nederlandse dichter, toneelschrijver en historicus.

P.C. Hooft is de belangrijkste voorvechter van de renaissance-idealen in De Nederlanden. Thema van deze werken is vaak de verheerlijking van de geest en het uiterlijk van de geliefde.

Voorbeeld van erotisch werk

Me Joffr.
UE. heeft hier haere muilen gelaeten. Dit is een' leelijke vergetelheit. Want het waer beter dat 'er UE. de voeten vergeten had, en 't geen daeraen vast is.
De vloer (acht jk) heeft UE. willen houden, ende ghy zijt haer ontsnapt, gelijk Corisca den Satyr, daer de perrujk in den loop bleef.
En zeeker, steenen en planken leggen en treuren, omdat ze niet langer van die zoete treedtjens gestrookt werden.
Niettemin deze achteloosheit Uwer E. doet ons hoopen, dat wy noch eenigh ander overschot zullen vinden ende moghelijk UE. hart hier in eenighen kamerhoek zal vergeten zijn.


Samengevat:
De geliefde (joffr) heeft haar schoentjes laten staan en de dichter vindt dat het beter was geweest als datgene wat er aan vast zat (de geliefde) was achtergebleven. Maar het voorval doet hem hopen dat zij hier in een of andere hoek haar hart heeft vergeten.

Links:
Wikipedia

Video's:

De wellust van uw mond (Literatuurgeschiedenis NPO - Seizoen 12 Afl. 4)
Rond 1600 lijkt het alsof iedereen in de republiek liefdesgedichten schrijft, een inkijkje in de jongerencultuur van die tijd. Zelden echter wordt de amoureuze poëzie zo persoonlijk als wanneer P.C. Hooft afscheid neemt van zijn geliefde Brechje Spiegel.

Bekijk de video's.