Boek 2 - havo 4

De grot – Tim Krabbe

 

Samenvatting

In de vakantie leert Egon Axel kennen. Een stevige jongen met een eigen willetje. Egon kijkt eigenlijk wel een beetje tegen hem op. Axel is bij iedereen populair, heeft tegen iedereen een grote mond en zet alles naar zijn hand.
Het gaat zelfs zo ver dat Axel hem overhaalt het met een meisje te doen. Egon weet ook niet of de meisjes die Axel en hij om den beurt pakten het wel leuk vonden wat ze deden.
Op vakantie in de Ardennen leerde hij een meisje kennen. Marjoke. Het was een stil meisje, ze viel niet zo op in de groep. Maar toch was er iets in Egon dat hem aantrok om naar haar toe te gaan en met haar te praten. Hij was op haar verliefd en zij op hem, maar Axel moest het weer verpesten. Toen ze in paren bosbessen gingen plukken liep hij naar Marjoke toe om met haar te gaan. Maar Axel duwde hem al naar de rondborstige Vera.
Een tijd later toen hij voor geoloog studeerde woonde hij in de Grim. Ook daar kwam hij Axel tegen, Axel heeft inmiddels een vriendin gekregen die Hildegonde heet.
De tijd in de Grim was een tijd van plezier en feest. Het was altijd gezellig.
Op een dag stond er een artikel in de krant over het verdwijnen van jongeren rondom de Grim. Het was Egon eigenlijk nooit zo opgevallen. Maar nu hij na ging denken realiseerde hij zich dat hij de vriendin van Axel, Hildegonde, en Frisco, een stille jongen met wie hij wel eens had gepraat, al een hele tijd niet meer had gezien.
Hij legde direct het verband met Axel. Die moest er iets mee te maken hebben dacht Egon.
Op een avond riep Axel hem. Axel stond in een hoekje met een Chinees meisje en vroeg hem of hij gewoon wilde verdwijnen. Voor fl.1200,- zal niemand iets meer van hem horen.
Maar hij weigerde. Hij wist inmiddels dat Axel zich bezig hield met ongure dingen.
Ongeveer acht jaar later werkte Egon als Geoloog. Hij gaf aardrijkskunde op een school en schreef voor een aantal vakbladen over geologie.
Hij had ook een vriendin gekregen. Adriënne. Zij was de dochter van de eigenaar van een heleboel restaurants in Nederland en Spanje. Hij kon in het bedrijf van haar vader komen werken. Maar hij weigerde. Hij was geoloog, zijn wens. Adriënne moest hem maar zo nemen als hij was.
Op een komt hij Axel tegen, Axel reed hem naar België en hebben daar samen een hoop oude herinneringen opgehaald.
Toen Egon terug was van de expeditie zag hij een artikel in de krant over een expeditie in Amerika. Maar die was veel te duur. Zo veel geld had hij nooit.
Hij wilde perse op de expeditie. Het was zijn droom. Hij moest ergens geld vandaan halen.
Egon ging drugs smokkelen. En wel naar Ratanakiri. Daar was niet zo lang geleden een Nederlander onthoofdt omdat hij drugs het land had in gesmokkeld. En nu ging Egon dat doen. In Ratanakiri huurt hij een kamer in een hotel en bereid zich geheel voor op de overhandiging. Na een bezoek aan een disco laat hij een gehandicapte jongen op z’n auto passen.
Daarna was hij zijn koffer gaan halen en naar de plaats van de overhandiging gereden. Hij moest wachten. Hij was te vroeg.
Er stopte een auto een eindje van de zijne en er kwam een vrouw uit. Ze vroeg hem om een wachtwoord. Waarna hij had gereageerd zei zij haar wachtwoord. Ze gingen samen naar de auto van de vrouw en gingen samen op de achterbank liggen.
De volgende ochtend werden ze beide dood aangetroffen.
De schrijver van het artikel over de verdwijning van studenten rondom de Grim was Michiel Polak. Hij was direct op de moord in Ratanakiri af gegaan.
Er was al een dader aangewezen. Oum Phen, de gehandicapte bij de disco. Maar Michiel geloofde niet dat hij de dader was en ging zelf op onderzoek uit. Hij ondervraagt verschillende mensen. Zelfs de dictator van Ratanakiri, generaal Sophal.
Hij komt erachter dat de twee vermoordde mensen niet door één gehandicapte vermoord kunnen zijn. Zelfs niet door één niet gehandicapte. Het blijft onzeker wat er vlak voor de moord is gebeurd.

Niet lang nadat Marjoke met de groep naar de Ardennen was geweest, emigreerde ze samen met haar ouders naar Amerika. Omdat haar vader daar werk had.
In de loop der tijd kreeg ze een man. Haar grote hobby was het verzamelen en bestuderen van stenen. Ze was er helemaal gek van. Ze had haar naam laten veranderen in Marcie en noemde haar stenenwinkeltje dan ook Marcie’s Gems. De opbrengsten waren laag, en de kosten waren hoog. De eerste twee jaar betaalde haar goed verdienende vriend de huur.
Maar toen hij dat niet meer deed moest ze het geld ergens anders vandaan halen.
Op een dag vertelde ze tegen haar vriend David dat ze weer naar een stenenbeurs ging. Maar dit keer bleef ze veel langer weg als normaal. Ze was drugs gaan smokkelen naar Ratanakiri.
Daar ontmoette ze Egon bij de overdracht. Daarna zijn ze alle twee vermoord.

Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-de-grot-door-tim-krabb-45586

 

Personages

Egon Wagter
Egon Wagter is het belangrijkste personage in het boek en vanuit hem beleef je ook het meest. In het boek ontwikkelt hij zich van veertienjarige, als hij op kamp in de Ardennen is, tot een volwassen man van drieënveertig, als hij drugs smokkelt naar Ratanak.

Egon studeerde geologie, iets wat hij al van kinds af aan wilde, en werd later aardrijkskundeleraar op een middelbare school.

Egon is erg onzeker en laat zich snel door iemand beïnvloeden. In het boek gebeurd dit meerdere keren, vooral door Axel, een oude vriend van het jeugdkamp in de Ardennen. Vaak heeft Egon wel spijt dat hij zich weer heeft laten beïnvloeden door Axel en iets heeft gedaan of gaat doen wat hij eigenlijk niet wilt. Uiteindelijk gaat het beïnvloeden van Axel zo ver, dat Egon drugskoerier wordt en hierbij wordt vermoord. Dat Egon erg onzeker is blijkt ook als hij zo veel mogelijk zijn best doet om te doen als een echte toerist.

Axel de Graaf

Axel is al sinds zijn veertiende, het moment dat Egon hem ontmoet op het jeugdkamp, een vervelende jongen, die altijd zijn zin wilt doordrijven.

Hij speelt graag de baas en is erg zeker over zichzelf. Vaak commandeert/beïnvloed hij zijn ‘vriend’ Egon, die hij vanaf het moment op het station heeft ‘gebombardeerd’ tot slachtoffer van zijn plannetjes.

Axel heeft ook een bepaalde charme. Hij kan iedereen doen overtuigen van zijn ideeën en iedereen laat zich ook overbluffen door hem. Ook alle meisjes zijn door hem gecharmeerd en hij heeft dan ook vele vriendinnetjes. Iedereen kent Axel en als Axel er is, is er altijd feest.

Als hij twintig jaar is, gaat Axel in de drugs. Hij gaat om met de verkeerde vriendinnen en zit in de mensensmokkel. Uiteindelijk wordt Axel een ‘beroepscrimineel’ en beland zelfs in de gevangenis.

Ook is Axel in zijn latere leven best jaloers op Egon. Hij lijdt namelijk een normaal leven en Axel zelf niet, maar Axel zit nou zo diep in de criminaliteit dat hij niet meer terug kan.     

De relatie tussen Egon en Axel begint op het jeugdkamp, waar Axel meteen een tent wil delen met Egon en Egon ook bedenkt bij zijn niet zo legale plannetjes. Axel en Egon blijven vrienden, maar na een tijdje, rond de studietijd van Egon, verwatert dit. Toch vergeten ze elkaar niet, ook al zou Egon dit soms toch liever willen, en iedere keer als ze elkaar weer ontmoeten bloeit de hele vriendschap weer op. Tot het moment dat Axel Egon ook in de drugs haalt en Egon hierdoor vermoord wordt.

Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-de-grot-door-tim-krabbe-79371

 

Thema

Het thema van het boek is: hoe veel je ook reist, hoe lang je elkaar ook niet ziet, echte vrienden blijven vrienden. Egon en Axel zien elkaar telkens voor langere tijd niet en soms gaat een van de twee ook op reis, maar als ze elkaar dan weer zien, zijn het weer hechte vrienden. Daarom is dit het thema van het boek.

 

Perspectief

De verteller in dit verhaal is en personale verteller, die steeds van verteller en situatie verandert. Dan gaat over Egon op het zomerkamp in de Ardennen of in zijn eigen huis. En vervolgens lees je weer over de gedachtes van Michiel Polak. Zo wisselt de personale verteller dus steeds van persoon naar persoon.

 

Tijd

Historische tijd

Het verhaal speelt zich af in de 20e eeuw. Nederland (Axel) heeft een groot aandeel in de drugshandel en er zijn al verder ontwikkelde fotocamera’s.

Verteltijd

Het boek heeft 181 pagina’s, die verdeeld zijn in vijf hoofdstukken.

Vertelde tijd

In het verhaal verloopt ongeveer 29 jaar. Het vroegste moment in het verhaal is als Egon veertien is op het jeugdkamp en het laatste moment is als Egon 43 jaar oud is en hij op drugssmokkel gaat naar Ratanak.

Tijdsverloop

Er zitten verschillende prospecties in het verhaal, een daarvan is op blz. 143 te vinden.

Arthur blikt vooruit op hoe hij zich later zal gaan voelen over de huidige situatie.

In het boek  waren niet echt fragment, waarvan je kon zeggen dat het retrospecties, flashbacks of flashforward waren.

Tijdsvolgorde

Het verhaal is alles behalve chronologisch. Het gaat van het verleden naar het heden en wisselt ook erg  vaak van personage, deze personages zitten dan ook vaak weer in een andere tijd dan het vorige personage.

 

Schrijver

Hans Maarten Timotheus is eigenlijk de echte naam van Tim Krabbé (1943), maar zijn roepnaam is gewoon Tim Krabbé. Hij is dus geboren in de oorlog en werd vooral bekend als schrijver en schaker.

 

Al van jongs af aan houdt Tim ervan om records te verbreken. Zo begon hij op zijn derde al cijfers op de typmachine van zijn ouders te typen die steeds langer werden. In de jaren daarna raakte Tim gefascineerd door wielrennen en is hij begonnen met voetballen en schaken. Ook daarin wilde hij zichzelf continu verbeteren. Een quote uit het binnenhof waar zijn passie voor wielrennen en schaken duidelijk wordt: ‘Wielrennen is zonder enige twijfel de mooiste sport die ik ken, en schaken het mooiste spel’.

Toen Tim ouder werd is hij journalist geworden voor onder andere Vrij Nederland. Daarna is hij boeken gaan schrijven en hiervoor werd hij geïnspireerd door de literaire werken van Willem Frederik Hermans. In meerdere boeken van Tim is dan ook de stijl van Hermans terug te vinden. Naast de stijl van Hermans is er ook nog veel uit het verleden van Tim Krabbé in zijn boeken terug te vinden: namelijk zijn passie voor schaken en wielrennen.
En wat Tim vroeger graag deed, namelijk zichzelf continu verbeteren, is nu nog te zien: hij heeft inmiddels al vele boeken geschreven en heeft voor deze boeken al verschillende prijzen ontvangen. In 2009 mocht hij zelfs het Boekenweekgeschenk schrijven.

Bron: https://www.scholieren.com/persoon/tim-krabbe

 

Eigen mening

 

Ik vond het boek SUPER leuk. Het was echt geweldig. Ik heb besloten om na mijn eerste boek van Tim Krabbe (een goede dag voor de Ezel) nog een boek van Tim Krabbe te lezen omdat hij echt goed boeken kan schrijven. En ik had gelijk. Het boek bevatte genres die bij mij pasten, het boek was best kort, er waren weinig saaie momenten… de dingen die Egon meemaakte raakten mij soms.

 

Het beste wat ik tijdens het lezen van het boek vond, is hoe Egon is veranderd door Axel. Hij is van een rustige jongen naar een klootzak veranderd, die uiteindelijk drugs smokkelde en vermoord werd. Het is duidelijk wat Tim Krabbe met zijn boek probeerde te vertellen; je moet namelijk op zulke mensen opletten. Ik zal het boek gemakkelijk 5 sterren geven en weet ik nu dat ik meer boeken van Tim Krabbe moet lezen. En dat ga ik ook doen, tenzij ik een andere boek vind.