De rechtopgaande mens
Vanaf zo'n 2 miljoen jaar geleden leefde de eerste Homo erectus. Deze voorouders liepen volledig rechtop en waren met 180 centimer ook langer dan hun voorouders. Een grote aanjager voor deze vooruitgang was de grootte van de hersenen. Doordat deze groter waren, was er meer ruimte voor het ontwikkelen van gedrag naast de gedragingen die noodzakelijk waren om te overleven.
Taal handiger dan je denkt
Door de toename van de hersencapaciteit ontwikkelde de Homo erectus de eerste eenvoudige vorm van taal. Taal zorgde voor een veel snellere ontwikkeling van de soort. Dit kwam doordat je nu kennis van generatie op generatie kon overdragen, waardoor niet ieder individu alles opnieuw hoefde te leren. Daarnaast zorgde ervoor dat deze mensachtigen meer in groepen ging leven en samen op pad ging om met elkaar voor eten te zorgen. Je kan je voorstellen dat het jagen op een dier makkelijker gaat wanneer je van te voren een plan kan bespreken door middel van taal.
De doorbraak
Eén van de dingen die onze voorouders leerden beheersen was vuur. Het gebruik van vuur bracht grote voordelen met zich mee en versnelde de ontwikkeling.