Boekverslag 1: Carry Slee, Moederkruid
Soort verslag: standaard verslag
Samenvatting
Het boek bestaat uit drie delen. Deel 1 is een inleiding op het verhaal. Het gaat over de moeder van het hoofdpersoon, ze vertelt hoe zij hun vader ontmoette. Haar moeder stuurde haar naar een naaiatelier om te gaan werken. Het was slechts een tussenoplossing tot ze een betere baan vond. De baas van het naaiatelier had een oogje op haar en kwam al snel over de vloer om te kaarten met de ouders van het meisje. Tot grote vreugde van haar moeder want die was er trots op dat de baas verliefd op haar dochter was. Het meisje werd na enige tijd ook verliefd op hem. En het duurde niet lang of hij verliet zijn vrouw voor haar. Ze kregen twee meisjes, maar hadden liever een jongen gewild.
Deel twee gaat over hun leven waarna ze net verhuisd zijn. De twee dochters, Elsje en het ik- persoon hebben het nu heel erg moeilijk en dit komt door hun ouders. Ze zijn verhuisd naar een nieuwe buurt, omdat het naaiatelier van hun vader failliet is gegaan. Volgens hun moeder horen ze hier niet thuis. Ze mogen niet naar buiten om met de andere kinderen te spelen, ook mogen ze niet naar de plaatselijke groente en fruitboer omdat hij zijn groente en fruit verpakt in kranten. Ze gaan naar een school die een half uur lopen is omdat de moeder vind dat de scholen in de buurt niet deugen, de moeder brengt hun ook naar school omdat het gevaarlijks is volgens haar. Eerst was het plan dat deze flat een tussenoplossing was tot het beter ging met de zaak, maar snel bleek dat ze hier bleven wonen. Toen mochten Elsje en de ik- persoon wel met de kinderen uit de buurt omgaan. Met veel voorwaarden zoals speciale kleding, niet bij iemand thuis spelen, niks aannemen, niet naar het toilet gaan en er mochten geen kinderen bij hun over de vloer komen. Wanneer de ik- persoon toch een keer op de bril gaat zitten rent ze naar huis en vertelt ze het tegen haar moeder. Die begint haar gelijk flink te wassen. Als de ik- persoon een paar dagen later erge buikpijn heeft en plast met bloed gaan ze naar de huisarts. Die constateert dat ze een ernstige nierbekkenontsteking heeft, en zes weken op bed moet liggen en enkel zoutloos mag eten en drinken. Moeder vind dit vreselijk omdat zij dan voor haar moet zorgen en speciaal moet koken. Verder mag helemaal niemand weten wat ze heeft. Moeder heeft zelf ook vaak klachten. Ze heeft het snel koud, ze heeft snel hoofdpijn en ze kan niet lang staan. Na een tijdje staat er een deurwaarder op de stoep om op een aantal spullen beslag te leggen, omdat het bedrijf van de vader van de ik- persoon failliet is gegaan. Vanaf dat moment gaat het nog veel slechter tussen de ouders. De vader besluit om het naaiatelier naar hun huis te verplaatsen en al snel zit het vol werknemers. Op een dag betrapt de moeder van de ik- persoon haar man met een van de naaisters. Na en tijdje vertelt de vader tegen de ik- persoon dat hij weggaat. Ze vertelt het tegen haar vriendinnetjes, die medelijden hebben. Maar als de vader na een tijdje nog niet weg is, worden de vriendinnetjes boos en zeggen dat ze alles heeft verzonnen. De vader probeert het opnieuw met de moeder.
Deel drie is een paar jaar later. Wanneer Elsje en de ik- persoon ’s nacht wakker worden gemaakt door hun vader word hun verteld dat hun moeder heel ziek is. De volgende ochtend verteld de moeder dat ze niet uit bed kan komen, en dat ze met zin tweeën maar naar school moeten gaan tot de verbazing van Elsje en de ik- persoon. Ze wordt door gewezen naar een psychiater die haar medicijnen geeft. De ik- persoon word door Kitty, een meisje die werkt bij de fietsenhandel, opgewacht om te vragen of ze met haar wil werken. De ik- persoon werkt daar totdat Kitty merkt dat de ik- persoon lesbische gevoelens heeft voor haar. De hele buurt weet het en niemand gaat nog met haar om, op de onderburen na. Thuis zit de deur op slot, omdat vader vreemdgaat met de dochter van een andere buurvrouw. De moeder is bang voor de buurman want die schreeuwt dat hij haar zal vermoorden. Door een belcode komen Elsje en de ik- persoon meestal binnen. Maar deze keer word niet opengedaan, dus gaan ze snel naar hun vaders naaiatelier aan de overkant en ze roepen hem. Een maal binnengekomen blijkt dat de moeder een zelfmoordpoging heeft gedaan.
Toen de moeder weer uit het ziekenhuis kwam was ze er trots op en vertelde ze het trots aan haar dochters. Vanaf dat moment gaat het steeds slechter met haar en krijgt ze een zenuwinzinking en krijgt zwaardere medicijnen. Tenslotte krijgt ze van de dokter een verklaring om in een andere buurt te gaan wonen, omdat deze buurt haar gek maakt.
Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-moederkruid-door-carry-slee-63639
Thema
Het hoofdthema van dit boek is opvoeding. Ik heb dit gekozen omdat het vooral gaat over de opvoeding van een moeder voor haar dochters. Op een bijzondere manier, om kinderen ook een beetje schrik aan te jagen. Een sub thema kan zijn, relatieproblemen. Aangezien de relatie tussen de ouders van de kinderen slecht verloopt en de moeder daardoor veel mentale tegenslagen heeft te verduren.
Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-moederkruid-door-carry-slee-63639
Personages
ik- persoon (hoofdpersoon):
Ze is een jong, rustig meisje die op de basisschool zit. Ze wordt vooral door haar vader behandelt als een jongen. En ze doet daardoor ook vaak als een jongen. Ze ontdekt dat ze op meisjes valt. En dat ze geliefd is bij haar vader vanwege het jongensachtige gedrag, maar dat ze liever aan de kant van haar moeder staat.
Elsje:
Elsje is de twee jaar oudere zus van de ik- persoon. Ze staat vaak in het kruit bij haar vader. Ze is rustig en ook verlegen. Ze wordt seksueel misbruikt door haar vader, maar alleen de ik- persoon weet hiervan. Ze heeft ook vaker ruzie met haar moeder dan met haar vader en haar bondgenoot is de ik- persoon. Ze is een slim en pienter meisje.
De moeder:
Zij is egoïstisch, verbitterd en precies. Ook geeft zij snel anderen de schuld van haar daden en is ze heel voorzichtig tegenover andere mensen. Ze creëert ook geen banden met mensen. Ze voelt zich daardoor vaak eenzaam. Als gevolg dat ze het uit door overal commentaar op te geven, streng haar dochters op te voeden en dat beïnvloed haar kinderen op een negatieve manier. Het is lastig te zeggen hoe moeder zich gedraagt tegenover het ik- persoon; soms een tegenstander, soms een bondgenoot, soms afzijdig.
De vader:
Hij is onbetrouwbaar. Hij gaat vreemd en heeft Elsje seksueel misbruikt. Hij volgt zijn eigen weg en let daarbij niet anderen. Net als bij de moeder is het lastig te zeggen hoe hij is tegenover het ik- persoon; een tegenstander, een bondgenoot, soms afzijdig.
Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-moederkruid-door-carry-slee-63639
Perspectief
Het is een ik- vertelsituatie. je ziet alles door de ogen van een meisje. Je leest haar gedachtes, gevoelens, ervaringen en gebeurtenissen vanuit haar perspectief. Het verhaal loopt over ongeveer 15 jaar, maar er zijn ook grote delen weggelaten.
Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-moederkruid-door-carry-slee-63639
Ruimte
Het verhaal speelt zich af in een flat in een achterbuurt. Ze vertrouwen de buurtwinkels en scholen niet en gaan daarom naar andere stad, ver van de achterbuurt. Het is heel duidelijk geschreven hoe de buurt eruit ziet en wat het gezin ervan vind. Het speelt zich af in het verleden aangezien het een uitzondering was als je een auto was, net als dat dat vroeger zo was.
Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-moederkruid-door-carry-slee-63639
Spanning
De spanning in dit boek heb ik minder ervaren ten opzichte van anderen boeken. Dit boek is niet uit op spanning maar het overbrengen van Carry’s verhaal over haar jeugd. Spanning hoefde niet bij dit boek aangezien alle gebeurtenissen in het boek alles al erg heftig maken.
Bron: ik zelf
Titel
De titel van het boek is Moederkruid. Moederkruid word ook wel gezien als onkruid. De moeder ziet vooral haar kinderen zo. Je hebt alleen maar last van ze en door hen wonen ze in een achterbuurt. Ze heeft ook veel commentaar op de kinderen en ze mogen niks. “Moeder” het eerste deel van de titel is waarschijnlijk gekozen omdat het hele boek eigenlijk om de moeder van Carry en Elsje draait. De meeste problemen komen door haar, ook al zegt ze zelf van niet.
Met deze uitleg vind ik het een goede titel. Want je weet op het eerste gezicht niet wat de titel betekent maar het geeft eigenlijk, zodra je het weet een heleboel weer.
Bron: https://www.scholieren.com/verslag/boekverslag-nederlands-moederkruid-door-carry-slee-63639
Mening
Het was een erg fijn boek om te lezen. Je kwam gemakkelijk door de teksten, dit is denk ik ook een van de makkelijkste boeken die ik heb gelezen in de afgelopen tijd. Daarentegen was het verhaal wel zwaar om te lezen. Het is een biografie over de jeugd van de beroemde schrijfster, Carry Slee. Zij neemt ons mee in haar onveilige jeugd die zij heeft meegemaakt. Ik kon me makkelijker inleven in het boek aangezien het een biografie is van Carry, dus waargebeurd.
Toen ik jonger was heb ik veel boeken gelezen van Carry Slee. Ze schrijft voornamelijk jeugdboeken, ze schreef vaak over jongeren met moeilijke periodes in hun leven. Nu ging het een keertje over haar, haar vreselijke periode als kind. Het was een goed boek om te lezen, toch ook erg heftig. Ik had elke bladzijde medelijden met haar en Elsje.
In het boek komen zulke heftige gebeurtenissen voor dat het soms voor mij ongeloofwaardig was. Er is zoveel gebeurd in haar jeugd, vreselijke dingen. Soms wil je even niet nadenken over de dingen die haar overkomen zijn, het was voor mij, pas na het boek pas goed te bevatten.
Bron: ik zelf
De auteur
Carolina Sofia (Carry) Slee is in 1949 geboren in een kleine bovenwoning in Amsterdam-West.
Al op jonge leeftijd, nog voordat ze kon schrijven, verzon Carry Slee verhaaltjes, die ze aan haar poppen en knuffels vertelde. Ook had ze een eigen bibliotheek op haar kamer, van zelf geplakte papieren boekjes, daarin schreef ze in fantasieletters een verhaal.
Toen ze kon lezen, werd ze lid van de Openbare Leeszaal waar ze uren doorbracht. Op de lagere school had ze een schrift waarin ze bijna dagelijks korte verhalen en gedichten noteerde.
Na de middelbare school ging Carry Slee naar de Academie voor Woord en Gebaar in Utrecht. In 1975 slaagde ze voor deze opleiding. Carry Slee werd dramadocent op een school voor mode en kleding in Zaandam. Haar schrijverskwaliteiten kwamen toen goed van pas, want samen met haar leerlingen bedacht ze verhaallijnen waar ze vervolgens compleet uitgewerkte toneelstukken van maakte. De toneelstukken werden, vaak met groot succes, opgevoerd door de leerlingen. In 1980 werd haar oudste dochter Nadja geboren. In 1983 werd haar dochter Masja geboren. Toen haar dochters nog jong waren, bedacht Carry verhalen voor hen waarin 'Keetje Karnemelk' de hoofdrol speelde. Nadja en Masja vonden de verhalen zo leuk dat Carry Slee besloot ze naar het tijdschrift Bobo te sturen. Daarin werden ze in 1988 gepubliceerd.
1989 - Gestimuleerd door het succes van 'Keetje Karnemelk' stortte Carry Slee zich op een boek over de belevenissen van de tweeling Rik en Roosje ( - 6 jaar). Ze bood het manuscript aan bij uitgeverij Van Holkema & amp; Warendorf, waar het in 1989 in boekvorm verscheen. Dit boek beschrijft de belevenissen van de tweeling Rik en Roosje. Ze gaf haar baan in het onderwijs op en ging alleen nog maar schrijven. In 10 jaar tijd heeft ze zo'n 40 boeken geschreven en ontving ze 13 Kinder- en Jonge Jury prijzen, een absoluut record.
Bron: http://www.leesfeest.nl/auteur/slee-carry / https://www.kunstbus.nl/literair/carry+slee.html