Landstede is verantwoordelijk voor een deskundige, betrouwbare en objectieve beoordeling van het examen in de reële beroepspraktijk. Wij moeten kunnen verantwoorden dat de beoordelaar deskundig is in het beoordelen van examens.
Er moet een duidelijk verschil zitten tussen het opleiden/begeleiden en het beoordelen. Vandaar dat we middels een inventarisatieformulier vragen om gegevens van de begeleider en van de beoordelaar. Tevens moeten we aantonen dat de beoordelaar deskundig is en vragen we dus naar de ervaring in zijn rol als beoordelaar. Mocht de beoordelaar geen ervaring hebben in het beoordelen dan attenderen we graag op een cursus voor beoordelaar. Meer informatie kunt u krijgen via pwzwollebpv@landstedegroep.nl en/of de lesgevende docent. Als blijkt dat de beoordelaar geen ervaring heeft nemen we telefonisch contact op om de deskundigheid te bespreken.
Aandachtspunten bij het invullen van de deskundigheidsverklaring
Het opleidingsniveau van de beoordelaar is gelijk aan dat van de student of hoger.
Werkervaring in deze branche: kruis aan hoeveel jaar.
Ervaring in deze rol: kruis aan hoeveel jaar en geef aan wat de ervaring is.
Voorbereiding op de beoordeling van het examen
De beoordelaar is iemand met voldoende inhoudelijke- en beoordelingsdeskundigheid. De rollen van de beoordelaar en de begeleider dienen tijdens de beoordeling van de examenopdracht duidelijk gescheiden te zijn. De beoordelaar geeft tijdens de uitvoering van de examenopdracht geen aanwijzingen, tips of handreikingen aan de student.
De student heeft van zowel de opleiding als de praktijkbegeleider een akkoord om het praktijkexamen te gaan uitvoeren. De opleiding geeft op schriftelijke wijze een akkoord af door middel van een akkoord formulier.
Het inventarisatieformulier is voorafgaan aan het praktijkexamen ingevuld en ondertekend door ons als opleiding.
De beoordelaar heeft opleidingsniveau dat gelijk is aan dat van de student of hoger.
Lees de algemene handleiding en de instructie voor de student door. (zie examenmap van de student)
Lees de examenopdracht en de beoordelingscriteria door. (zie examenmap van de student)
Bespreek met de student de afnamecondities. (examentijd, examenvorm en evt. bijzonderheden zie examenopdracht in de examenmap)
Spreek de start van het examen af.
De student overhandigt het beoordelingsformulier waarop de student zijn/haar naam op heeft geschreven, zijn/haar handtekening, de onderwijsinstelling (Landstede), startdatum afname, naam beoordelaar, instellingsnaam en groep waar de beoordeling plaats vindt.
Uitvoering van de beoordeling van het examen:
Volg de student tijdens de uitvoering van de examenopdracht en maak aantekeningen.
Zorg voor voldoende beoordelingsmomenten om onderbouwing te kunnen geven bij de beoordelingscriteria.
Grijp in bij een ongewenste situatie in en zet het examen stop.
Zorg bij meerdere beoordelaars voor consensus over elk beoordelingscriterium.
Plan voldoende tijd in om de horen-criteria te beoordelen.
Vul het beoordelingsformulier volledig in.
Laat bij meerdere beoordelaars alle beoordelaars mede ondertekenen.
Licht de beoordeling mondeling en schriftelijk (zie kolom toelichting op de beoordeling onder de beoordelingscriteria) toe.
Tussentijds afbreken van de beoordeling
De uitvoering van de examenopdracht kan afgebroken worden als (de relatie met) het kind schade dreigt op te lopen of als er anderszins sprake is van onacceptabele omstandigheden. De examenopdracht wordt hiermee als onvoldoende beoordeeld. Mocht het examen door externe factoren abrupt afgebroken moet worden, denk bijv. aan een brandalarm, dan zal de student met zijn/haar lwb-docent in gesprek moeten gaan hierover.
Aandachtspunten bij het invullen van de beoordeling
Lees vóór de beoordeling onderstaande aandachtspunten door:
De praktijkbeoordelaar heeft de Algemene Handleiding van de Examen Opdrachten map doorgenomen.
Maak gebruik van een blauwe of zwarte pen.
Een beoordeling met 0 (nul) is onvoldoende. Ook mag maar een beperkt aantal keren 1 gescoord worden. Zie beoordelingsformulier.
Beoordeel alle onderdelen en vul geen N.V.T. in.
Beoordeel alle criteria/competenties en tel deze mee in de eindscore.
Niet 2 beoordelingscijfers omcirkelen en/of met een halve punten rekenen.
Gebruik geen correctievloeistof en gegeven beoordelingen niet doorkrassen.
Het kan gebeuren dat u een onderdeel verkeerd invult. Zet daar een kruis door, vul de juiste beoordeling in en zet daar een korte verklaring en handtekening naast. Er moet een verklaring van onregelmatigheid worden aangevraagd bij de loopbaancoach.
Vergeet niet:
Eventueel beoordelingen op te tellen.
Eindbeoordeling in te vullen.
Juiste datum van beoordelen in te vullen.
Handtekening; door beoordelaar en student.
Toelichting op de beoordeling om deze te onderbouwen.
Bij twijfel contact opnemen met de lwb-docent van de student.
Consequenties
Wanneer er onvolkomenheden worden aangetroffen wordt dit voorgelegd aan de resultaat verantwoordelijke kwaliteitszorg en examinering van Landstede en mogelijk voorgelegd aan de Examencommissie. Er kunnen consequenties volgen uit onjuistheden. Een consequentie kan zijn dat het examen herkanst moet worden.
Voor aanvang elk examen dient een inventarisatie van deskundigheid te worden ingevuld. Deze inventarisatie is te vinden via de volgende link. De inventarisatie wordt toegevoegd aan het examen.