5e en 6e eeuw. Grote volksverhuizingen

Attila de Hun houdt een feestmaal

Na keizer Theodosius viel het Romeinse Rijk definitief uiteen in een oostelijk en een westelijk deel. Het westelijk deel viel steeds meer ten prooi aan plunderingen van analfabete volkeren, zoals Gothen, Germanen, Franken, Vandalen, Alemannen. Voor Europa betekende het chaos en ellende. Het meest berucht waren de Hunnen. Zij trokken plunderend door Europa. In dorpen en steden waren steeds vaker kerken het doelwit van de plunderingen. Toen Attila de Hun in 451 na Christus naar Rome trok, werd hij onderweg tegengehouden door de bisschop van Rome, later ook wel paus genoemd. Deze bisschop heette Leo I. Iedereen heeft een eigen mening over hoe het mogelijk is dat een woeste barbaar zich tegen laat houden door een bisschop. Het is mogelijk dat er een ziekte uit is gebroken in zijn leger.

Als het zo gegaan is, dan is het een unieke speling van het lot. In de eeuwen erna geloofden velen dat God aan de zijde van de paus stond.

In die tijd veroverden de Franken steeds meer gebied. Hun stamhoofd Clovis liet zich dopen als christen. Aan de ene kant bleef hij een heiden zoals alle andere leiders, maar aan de andere kant stond hij het toen dat er monniken gingen vertellen over Jezus aan de analfabete stamleden. Hij liet het ontwikkelen van kloosters toe. Het werden plaatsen van geloof, maar monniken leerden er ook lezen en schrijven. De Katholieke Kerk was de enige organisatie uit het verleden met gemotiveerde leden. 

https://www.youtube.com/watch?v=d6ruwO36zUA&list=PLi_srCikhtghrNa6Ti1d4aSyPQzQ3JI63&index=16