Antwoorden Atoom- en molecuulmassa

  Antwoorden van H2: Atoom- en molecuulmassa

 

7a. water  H2O = 2 x 1 + 16 = 18u

7b. stikstof    N2 = 2 x 14 = 28u 

7c. fosforzuur   H3PO4 = 3 x 1 + 31 + 4 x 16 = 98u  

7d. Ammoniak    NH3 = 14 + 3 x 1 = 17u

7e. dizwaveldichoride   S2Cl2  = 2 x 32 + 2 x 35,5 = 135u

 

8 Mpropaan = M C3H8 = 3 x 12 + 8 x 1 = 44u

 

 

9. m = 0,03 g  Er zijn 1 x 1021 O atomen
   89% van 0,03 g = 0,0267 g
   0,0267/ 1021  = 2,7 x 10 -23 g

10. Methaan CH4   massa = 12 + 4 x 1 = 16   massa% C = 12/16 x 100 = 75%

     Ethaan   C2H6  massa = 2 x 12 + 6 x 1 = 30  massa% C = 24/30 x 100 = 80%

     Ethaan heeft dus het hoogste massapercentage

11a. massa% C in C6H12O6     m C6H12O = 6 x 12 + 12 X 1 + 6 x 16 = 180u
        mC = 6 x 12 = 72   massa% = 72/180 x 100 = 40%

 

11b. massa% N in C7H7NO2    m C7H7NO = 7 x 12 + 7 x 1 + 1 x 14 + 2 x 16 = 137
       mN = 14      massa% = 14/137 x 100 = 10,2%

 

11c. massa% Cu in CuFeS2  m CuFeS2   = 1 x 63,5 + 1 x 55,8 + 2 x 32 = 183,5
       mCu = 63,5      massa% = 63,5/183,5 x 100 = 34%

 

12.   massa H2O = 2 x 1 + 16 = 18u   massa% O in  H2O:  16/18 x 100 = 88,9%
      Vrije zuurstof zit niet in het molecuul water en kan dus niet berekend worden.

 

13. m Sb2O3 = 291,6   m O = 16u, dus van 3O = 3 x 16 = 48u
      m 2Sb = 291,6 – 48 = 243,6u  dus van 1 atoom Sb is de massa 243,6/2 = 121,8u

 

14a. massa van  H3XO3  = 81,99
       massa  van X = 81,99 – (3 x 1) – (3 x 16) = 30,99u

14b. X moet dus het atoom fosfor (P) zijn.

 

15. massa ZnS = 65,4 + 32,06 = 97,5u  massa% Zn: 65,4/97,5 x 100 = 67,1%
     massa ZnCO3 = 65,4 + 12 + 3 x 16 = 125,4u
                           massa% Zn: 65,4/125,4 x 100 =   52,2%
     massa Zn2SiO4  = 2 x 65,4 + 28,1 + 4 x 16 = 220,9u
                            massa% Zn = 2 x 65,4/220,9 x 100 = 58,3%
    Het massa% Zn in ZnS is dus het hoogste.

 

16. massa equiline = 268,3u    80,6% van 268,3 = 216,2u aan C
      216,2/12 = 18 atomen C

 

17. vitamine E heeft 29 C atomen = 29 x 12 = 348u
     348u = 80,87% van de molecuulmassa
     348 x 100/ 80,87 = 430,7u

 

18. massa Ca3(PO4)  = 3 x 40 + 2 x 31 + 8 x 16 = 309u
                                  massa% Ca = 120/309 x 100 = 38,8%
     massa CaCO = 1 x 40 + 1 x 12 + 3 x 16 = 100u
                                   massa% Ca = 40/100 x 100 = 40%
   30% x 38,8 + 60% x 40 = 35,6% Ca in botten

 

19a.  methaan = CH4  Als er 3,63 x 1023 atomen H zijn, zijn er
         3,63 x 1023 /4 = 0,91 x 1023  atomen C

19b. 0,91 x 1023 x 12 = 10,9 x 1023 u

19c. 10,9 x 1023 x 1,66 x 10-24 = 1,8 g