Planten

Ook planten doen aan verbranding om energie te krijgen. Deze verbranding vind plaats op dezelfde manier als bij dieren. Een plant gebruikt dus eigengemaakte glucose en zuurstof om aan energie te komen. 

Overdag is een plant vooral bezig met fotosynthese, dan is er namelijk genoeg zonlicht dat de plant hiervoor nodig heeft. Wanneer de zon ondergaat begint de plant met verbranding om aan energie te komen. 

De glucose is opgeslagen in de plant zelf, maar zuurstof is een gas, hoe geeft de plant overdag zuurstof af aan de omgeving en neemt hij het in de nacht weer op?

 

In de bladeren zitten huidmondjes die je kunt zien op de afbeelding hierboven. Als die huidmondjes open staan is de buitenlucht in contact met de binnenkant van de bladeren en kunnen de cellen dus gassen opnemen en afgeven aan de buitenlucht. Wanneer de huidmondjes gesloten zijn lukt dit niet. Wanneer de plant fotosynthese wil doen of verbranding is het dus nodig dat de huidmondjes openstaan.

Jullie weten dat de plant water (H2O) nodig heeft om fotosynthese te doen. Op deze manier raakt de plant dus water kwijt. Wanneer de huidmondjes openstaan zal er ook een deel van het water van de plant afgegeven worden aan de buitenlucht. Dit is belangrijk want daardoor krijg je een zuigend effect in de wortels.

Denk maar eens aan een rietje: als jij de bovenste paar druppels van je fristi uit het rietje zuigt, wordt er aan de onderkant weer fristi bijgetrokken. Dit komt door de onderdruk die er dan ontstaat.

Ditzelfde gebeurt er in de plant. Als er boven water verdwijnt, wordt dat er in de wortels weer bijgezogen. Op deze manier kan de plant mineralen, die met het water mee gaan de wortels in, uit de bodem halen.

Ik weet dat de tekst verkeerd staat, maar let vooral op waar het water (H2O) zich in de verschillende stadia bevindt.

Je wilt dus dat de huidmondjes alleen open gaan wanneer er genoeg water is. Als er niet genoeg water is, raak je, als plant, namelijk water kwijt wat niet bij de wortels weer aangevuld kan worden. 

Het handige hiermee is dat er dus ook water nodig is om een huidmondje te openen. Huidmondjes kan je namelijk het best vergelijken met de binnenband van een fiets die op twee plekken strak staat. Wanneer de band leeg is, kan je de twee kanten van de band mooi strak naast elkaar trekken zodat er geen ruimte tussen zit. Wanneer je de fietsband volpomp gaat het echter bol staan. Er ontstaat op die manier een gat tussen de twee zijden van de band. Bij een huidmondje wordt er alleen geen lucht in gepompt die er voor zorgt dat de 2 cellen aan de zijkant bol gaan staan, maar water. 

Maak opgave 12 tot en met 16.