Verstedelijking zal ook de komende jaren doorgaan, daarover zijn de deskundigen het wel min of meer eens. Geldt dat ook voor globalisering? Niet iedereen is tevreden over de gevolgen van globalisering voor burgers in eigen land. Dat werd voor het eerst goed duidelijk in 1999 toen in Seattle een bijeenkomst plaatsvond van de Wereldhandelsorganisatie WTO. Anti- en andersglobalisten voerden in deze stad tijdens de bijeenkomst protestacties tegen de negatieve gevolgen van vrijere internationale handel voor milieu, werkgelegenheid en welvaart. Deze acties liepen uit op de Battle of Seattle, gewelddadige botsingen tussen demonstranten en politie. Daarna bleef het verzet tegen globalisering.
We behandelen hier twee voorbeelden:
1. Brexit
Op 23 juni 2016 liet de Britse regering een landelijk referendum houden over de vraag of Groot-Brittannië lid moet blijven van de Europese Unie of eruit moet stappen. In de aanloop naar het referendum hield UKIP, een politieke partij die streeft naar een volledig onafhankelijk Groot-Brittannië onder leiding van Nigel Farage een felle campagne om de Britten te bewegen te stemmen voor de Brexit, het uittreden van Groot-Brittannië uit de Europese Unie. Tijdens het referendum koos 51,9% van de Britten die stemden voor de Brexit.
Kijk naar een gedeelte van de toespraak die Farage vijf dagen na het referendum hield in het Europees Parlement waar hij toen lid van was. Bekijk de video: van begin tot 5:95 min. “Now something has happened here.”
2. America First
In 2015 besloot de ondernemer Donald Trump (1946) mee te doen aan de presidentsverkiezingen van het daaropvolgende jaar. Tijdens zijn campagne beloofde hij als president de binnenlandse markt en industrie beter te beschermen dan zijn voorgangers. Op 8 november 2016 werd hij, mede dankzij deze belofte tot president verkozen.
Lees hoe hij deze belofte waar probeerde te maken en waarom hij deze belofte deed in het artikel ‘VS-president wil extra tarieven opleggen aan de invoer van staal en aluminium’.