Lesstof

Monniken

 

De monniken en nonnen zonderden zich af van de gewone mensen om zich helemaal op het geloof te kunnen richten. Sommige gingen samen wonen in een klooster, anderen gingen de wereld rontrekken om mensen tot het christendom te bekeren. Deze missionarissen zorgden ervoor dat bijna heel Europa uiteindelijk christelijk werd.

 

Willibrord

 

In 690 ging de Engelse monnik Willibrord samen met twaalf medewerkers naar Nederland om de heidense Friezen te bekeren. De missionarissen vertelden de Friezen dat ze hun oude geloof moesten afzweren. Wie christen werd, kwam in de hemel. wie niet in Jezus geloofde, moest eeuwig branden in de hel. De bekering van de Friezen ging moeilijk, zodra de Frankische soldaten weg waren, staken Friezen nieuwe gebouwde kerken in brand.

 

Oude gebruiken, nieuw geloof

 

Christelijke priesters bedachten iets slim om de overgang naar het christendom makkeljiker te maken. De oude gebruiken mochten de Germanen behouden, maar de kerk maakte er christelijke gebruiken van. De Germaanse en christelijke cultuur werd gemengd.

 

Machtige en rijke geestelijke

 

Iedere zondag kwamen de mensen in de kerk om naar de preek te luisteren. Veel mensen kijken op tegen geestelijken, omdat alleen zij konden lezen en schrijven. Er waren lage geestelijken, zoals pastoors. Er waren ook hoge geestelijken, zoals bisschoppen. Anderen werden adviseur van de koning, de kerk kreeg zo veel invloed.

 

Monnikenwerk

 

Vorsten en edelen lieten ook kloosters bouwen. Het leven in een klooster bestond uit bidden en werken. In de schrijfzaal bestuurden en kopieerden monniken oude christelijke teksten en andere teksten uit de oudheid. Geestelijken schreven alleen in het latijn.

 

Ontdek via deze link wat er in het klooster afspeelt.