Blok 4 deel 2 schaap en geit… veel voorkomende ziektes
Geef antwoord op de onderstaande vragen. Je mag de antwoorden opzoeken op internet of in je digitale boekjes als je ze niet weet en je mag plaatjes gebruiken ter verduidelijking. Er staan ook bronnen onder aan de pagina. Afgelopen les hebben we gekeken naar de normaalwaarden en de bouw van schapen en geiten. Vandaag gaan we kijken naar afwijkingen en ziektes, hoe kunnen we ze herkennen en wat moeten we dan doen?
Opdracht 1: Als ik een schaap of geit moet beoordelen, waar moet ik dan op letten en wat zou ik moeten zien? Vul de onderstaande tabel eens in. Ik heb een onderdeel al ingevuld als voorbeeld. Je moet alle vakjes invullen!
Onderdeel |
Wat zou je moeten zien? |
Ogen |
Moeten helder en schoon zijn.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Opdracht 2: Ook schapen kunnen wormen krijgen.
Opdracht 3:
Jullie krijgen allemaal een ziekte van je docent (dit klinkt een beetje raar maar jullie snappen wel wat ik bedoel). Jullie gaan een folder maken om mensen te informeren over deze ziekte. Uiteindelijk zal de docent ervoor zorgen dat iedereen alle folders krijgt zodat je deze kunt gebruiken voor het leren van de toets. Zij zal ze uiteraard ook nakijken voordat jullie ze krijgen. Enkele leerlingen zullen aan dezelfde ziekte werken, je mag helaas niet dezelfde folder inleveren. Ieder maakt zelf een folder.
Maak je een fatsoenlijke folder dan krijg je al tot maximaal 2 punten cadeau op de toets. (Let op; je krijgt er geen twee punten bij op het uiteindelijke cijfer van de toets maar wel bij het puntenaantal van de toets). Tijdens de les mag je er aan werken.
Wat moet er in die folder komen?
Je mag gebruik maken van plaatjes, hoe je de folder maakt dat maakt mij niet uit. Je moet 1 a4 blad aan beide kanten gebruiken. Je mag zelf weten of je het over schapen of geiten hebt of over beide (een aantal ziektes komen bij beide dieren voor). Gebruik je eigen woorden! Ik maak gebruik van plagiaatcontrole bij het nakijken.
Ectyma (zere bekjes)
|
Listeriose
|
(Rot)kreupel |
Zwoegerziekte
|
Leverbot |
Coccidiose
|
Kopervergiftiging |
Het bloed
|
Blok 4 deel 2 schaap en geit veel voorkomende ziektes.docx
Link naar website schapendokter.nl