Om bederf te voorkomen is het goed om producten te verduurzamen. Dat houdt in dat je een product op een bepaalde manier verhit of invriest om het langer houdbaar te maken.
Een manier om dat te doen met etenswaren met een hoog zuurgehalte is pasteuriseren. Bij pasteuriseren verhit je een product van 70 tot 85 graden. Als je zo´n product zo verhit gaan alle micro-organismen dood. Daardoor wordt het product langer houdbaar. De sporen gaan bij pasteurisatie nog niet dood, daarom is het product nog steeds niet heel lang houdbaar.
Er zijn nog meer manieren om een product langer houdbaar te maken. Bij steriliseren wordt een product zo erg verhit, dat er geen levende micro-organismen meer in aanwezig zijn. Het voedsel wordt verhit van 115-130 graden. De sporen zijn zo ook dood.
Bij invriezen wordt de groei van micro-organismen stilgelegd door een product in een koude temperatuur te bewaren. De bewaartemperatuur is -18 graden. Alle biochemische stofwisselingsprocessen zijn zo stilgelegd. Na het uit de koude omgeving gehaald te hebben gaat de groei van micro-organismen gelijk weer door. Het is dus van belang dat je na het ontdooien het product gelijk bereidt of consumeert om zeker te zijn van een goede voedselveiligheid.
Je hebt ook nog meer methoden, zoals drogen. Bij drogen wordt een product langer houdbaar gemaakt door het water uit een product te onttrekken. Dat kan je op verschillende manieren doen, zoals door de zon en door de wind. Het vocht verdampt dan uit het product. Het product wordt zo langer houdbaar omdat micro-organismen moeilijk zonder water kunnen leven.
Een product kan ook langer houdbaar gemaakt worden door het te fermenteren. Als je een product fermenteert verander je het product zo dat micro-organismen er moeilijk in kunnen leven. Een product heel zoet maken, zoals bij aardbeienjam, of heel zuur maken zoals bij augurken, helpt goed om een product langer houdbaar te maken.
Een product is ook langer houdbaar als je het bewerkt met doorstraling. Als je een product doorstraalt gebeurt dat met gammastraling. Dat zijn stralen die op rontgenstralen lijken, maar ze hebben alleen een kortere golflengte en brengen meer energie over. Door de stralen worden alle bederfveroorzakende micro-organismen en ongedierte. Het maakt een product niet radioactief.
Blancheren is ook een goede manier om de houdbaarheid van een product te verbeteren. Door blancheren wordt de werking van de enzymen die voor bederf zorgen gestopt. Bij bepaalde producten is gewoon koken niet genoeg om dat te behalen en daarom worden ze geblancheerd. Als je een product blancheert kan je dat met stoom doen of met water van 95 graden. Door het water wordt een product nogmaals gereinigd als je het blancheert.