Boek 4

Powerpoint van de Pecha Kucha

De Pecha Kucha

Omslag/afbeelding van het boek: De schrijfster is Mel Wallis de Vries en de uitgever is De Fontein. Op de voorkaft van het boek zie je een lint daar staat: ‘Politie niet betreden’. Met daar achter Emma die haar ogen wijd opengesperd heeft.

Schrijfster: Mel Wallis de Vries werd op 8 februari 1973 geboren in Leiden. Ze studeerde biologie en journalistiek aan de Rijksuniversiteit Groningen; ze studeerde af in 1997. Hierna werkte ze als freelancejournalist voor De Telegraaf. Na de geboorte van haar dochter in 2005 stopte ze met werken. Ze combineert sindsdien het freelance schrijven met het moederschap. In 2008 kreeg ze een zoon en in 2014 werd ze moeder van haar derde kind. Mel Wallis de Vries is woonachtig in Weesp. In januari 2014 werd bekendgemaakt dat haar boek 'Vals' zou worden verfilmd. Deze film is in 2018 uitgekomen. Wallis de Vries won in het totaal tussen 2012 en 2019 zeven keer de Prijs van de Jonge Jury waarvan de laatste zes keer op rij.

Samenvatting: Emma is verdwenen na een schoolfeest in december. Alleen haar fiets, haar telefoon en haar bebloede jas worden gevonden. Haar beste vriendinnen Lilly, Anouk, Mabel en Bo zijn hier ontzettend van geschrokken. De politie heeft haar niet kunnen vinden. Inmiddels is het alweer maanden later. De zomervakantie is begonnen en de vier overgebleven vriendinnen hebben besloten om toch op vakantie te gaan naar Frankrijk. Maar gaat dat wel goed?

Titelverklaring: Het boek heet Shock wat ook wel angst betekent. Lilly, Mabel, Anouk en Bo zijn nog steeds in shock omdat hun vriendin Emma vermist is. Naderhand wordt duidelijk dat Emma haar vermissing in scène heeft gezet, omdat zij zich alleen voelde. Ze wilde dat iedereen zich heel erg zorgen ging maken en haar ging missen. Vandaar de titel ‘Shock’.

Personages:

Emma= Het meisje dat vermist is. Het laatst was ze nog te zien op school tijdens het kerstfeest en daarna kwam ze nooit meer terug. Ze besloot haar eigen vermissing in scène te zetten. Zo kan zo ‘verdwijnen’ van de wereld.

Lilly= Een stil en bang meisje dat moeite heeft met de vermissing van Emma. Met haar vriendin Bo heeft zo ook geen goede band, omdat Bo wilt dat zij alle stomme klusjes moet doen. Verder is Lilly ook erg bang ’s nachts. Ze gebruikt pillen voor haar paniekaanvallen en neemt vijf pillen in als ze in het water springt terwijl ze er maar een mag innemen.

Bo= Een meisje dat heel eenzaam is. Haar ouders houden meer van haar zussen dan van haar. Met haar vriendinnen schiet ze ook niet echt goed op, want als ze haar zin niet krijgt kan ze ook heel bot zijn tegen haar vriendinnen.

Anouk= Het vrolijkst meisje van al haar vriendinnen. Haar vriendinnen denken dat ze bovennatuurlijk begaafd is, maar dat is niet zo. Haar moeder is dat wel en ze wil haar moeder niet teleurstellen, daarom zegt ze dat zij het ook is.

Mabel: Heeft rijke ouders, die haar niet willen accepteren zoals ze is. Ze moet dun blijven en er goed uitzien. Ook is ze lesbisch wat haar ouders mogen niet weten.

Bijfiguren: Moeder van Lilly, Rik, Tom en Zach

Tijd: De tijd waarin het verhaal zich afspeelt is in het jaar 2013 t/m 2016. Elke hoofdstuk begint met een nieuwe krantenartikel uit december 2013 of aan het begin van 2014. En het laatste hoofdstuk speelt zich af in augustus 2016, hierin wordt verteld hoe het ‘’nu’’ met de meiden gaat.

Ruimte: Het verhaal speelt zich in het begin af bij het vakantiehuisje van Emma’s tante. Later gaan ze op vakantie naar Frankrijk, op een camping. Als laatst in augustus 2016, speelt het verhaal zich af bij het graf van Lilly.

Perspectief:  Het verhaal wordt afwisselend verteld vanuit het gezichtspunt van Emma, Lilly, Anouk, Mabel, Bo en de ontvoerder. Aan het begin van elke paragraaf staat de naam van de persoon van wie het perspectief nu is, met een foto.

Opbouw: Elk hoofdstuk begint met een krantenartikel over de vermissing van Emma, met daaronder een reactie van de kidnapper. Verder heeft het boek 248 pagina’s en acht hoofdstukken.

Persoonlijke beoordeling: Ik vond het een spannend boek. Door de verschillende perspectieven van ieder meisje leek het bijna alsof je er zelf bij was. Ook waren De personages uitgebreid beschreven, waardoor je in een snelle tempo kon lezen.

 

Esila Ozuberk

H3A