Gedrag is alles wat een dier doet (of niet doet) en heeft als doel om te overleven als individu, groep en soort.
Dieren laten doen natuurlijk niet zo maar wat. Er is altijd een doel voor het gedrag, of het nu eten, bewegen, voortplanten of vluchten is. Door gedrag te vertonen kunnen dieren overleven.
Niet alleen als individu kun je overleven door te eten of weg te vluchten, maar ook als groep kun je overleven. Een groep stokstaarten kan overleven door gedragingen te laten zien. Zo kan het zijn dat er tijdens het eten één dier op wacht staat voor roofdieren (is gedrag), terwijl anderen kunnen eten. Doordat het ene dier zijn gedrag uitvoert (op de uitkijk staan) en op tijd waarschuwt voor roofdieren, kan de hele groep overleven bij een aanval.
En ook door je voort te planten (is ook gedrag), kun je er voor zorgen dat de soort het overleeft.
Om te kunnen begrijpen hoe gedrag ontstaat, heeft de etholoog (gedragsonderzoeker) Metz een zwarte doos ontworpen, de “black box van Metz”.
Hieronder kun je zien hoe deze black box er uit ziet.
