Tim Krabbé
-De Grot- (Leesniveau 2)
Inleiding
Samenvatting:
Hoofdstuk 1
Geoloog Egon Wagter moet in Ratanak, een stad in het verzonnen land Ratanakiri, een koffer met heroïne overhandigen aan een onbekende koerier. Egon Wagter is deze reis vol goede moed begonnen, maar zodra hij in Ratanak aankomt slaan de zenuwen hem toe. Hij beseft zich dat het gevaar om opgepakt te worden groot is. Zeker omdat een eerdere Nederlandse drugssmokkelaar meneer Doornebosch eerder is opgepakt wegens smokkelen van drugs.
Als Egon Wagter op het vliegveld aankomt, heeft hij nog tien uur tot de afspraak met de onbekende koerier. Hij vervult zijn tijd door naar bezienswaardigheden in de stad te gaan. Daarnaast bezoekt hij de gevangenis waar Doornebosch vast heeft gezeten en overleden is aan de doodstraf.
Als de onbekende koerier na tien uur eindelijk aankomt, is Egon Wagter met stomheid geslagen. De koerier is namelijk een vrouw die hij die dag eerder ontmoet heeft. Na de drugs overgaven, besluiten ze om samen het bed in te duiken.
Hoofdstuk 2
Op veertienjarige leeftijd gaat Egon Wagter op kamp in de Belgische Ardennen. Hier leert hij Axel van de Graaf kennen. Al snel ontwikkelt zich een bijzondere vriendschap. Axel heeft de macht over Egon, want Egon doet alles wat Axel van hem vraagt. Daarnaast houdt Axel zich met bijzondere dingen bezig. Hij handelt bijvoorbeeld in drugs. Omdat Axel zo’n grote invloed op Egon uitoefent, verplicht hij Egon om iemand te ontmaagden. Egon schaamt zich kapot, maar doet dit zonder er tegen in te gaan.
Een paar jaar later is Egon begonnen met een studie geologie. Tijdens zijn studie, in zijn derde jaar, ontmoet hij Axel opnieuw. Egon komt erachter dat Axel nog steeds drugs dealt.
Langzaamaan rolt Egon in het criminele leven waarin Axel zich op dat moment bevindt. Als Axel hem in de eerste instantie vraagt of hij voor een hoop geld drugs wil smokkelen, slaat Egon dit in de eerste instantie af. Hij is bang dat het risico te groot is.
Als Egon een tijdje naar Amerika gaat, verliest hij Axel uit het oog. Tussendoor zien ze elkaar nog een keer op het kamp in de Ardennen, maar als dat kamp voorbij is wordt het contact ook verbroken. In Amerika leert Egon Adriënne kennen. Een leuk meisje, met wie hij uiteindelijk veertien jaar een relatie heeft. Als na veertien jaar de relatie wordt verbroken, komt hij erachter dat Adriënne eerder een relatie met Axel gehad heeft.
Hoofdstuk 3
De Nederlandse journalist Michiel Polak wordt naar Ratanakiri gestuurd omdat Egon Wagter en een onbekende vrouw vermoord zijn. Wie deze vrouw is is niet bekend, omdat har paspoort eerder gestolen is.
Een bedelaar, Oum Phen, is de verdachte van deze moordzaak. Egon heeft hem eerder wat geld gegeven waardoor Oum Phen een vage bekende van Egon is. Oum Phen heeft echter maar één been en is daardoor gehandicapt. Als Michiel Polak in contact komt met de bedelaar, lijkt het hem onwaarschijnlijk dat hij de moordenaar van Egon en de onbekende vrouw is. Polak kan helaas niks doen om de onschuld van deze man te bewijzen, waardoor Oum Phen de hoofdverdachte van de moordzaak blijft.
Hoofdstuk 4
Marcie is een vrouw die op twintig jarige leeftijd naar Amerika verhuisde. Ze trouwt daar met haar man en krijgt later twee zonen.
Als Marcie op een dag drugs wil dealen, zegt ze tegen haar man dat ze naar een beurs gaat voor edelstenen. Aan het einde van de dag komt ze niet thuis en is Marcie spoorloos verdwenen. Nergens is een spoor van haar te bekennen: ze is onbereikbaar.
Uiteindelijk blijkt dat ze drugskoerier geworden is om haar schulden af te kunnen betalen. Later blijkt dat Marcie de onbekende vrouw is die samen met Egon vermoord is.
Later blijkt zelfs dat Marcie niet de echte naam van de vrouw is. Haar echte naam is namelijk Marjoke. Egon en Marjoke hadden elkaar al eerder ontmoet tijdens het kamp in de Ardennen. De twee zijn dus bekenden van elkaar.
Hoofdstuk 5
Op kamp in de Ardennen gaat de groep een grot bezichtigen. Egon en Marjoke, de vrouw die later samen met Egon vermoord is, zijn daar erg onder de indruk van de grot. Na de bezichtiging in de grot komen ze elkaar toevallig tegen, en beginnen ze te praten. Langzaamaan beginnen Egon en Marjoke elkaar leuk te vinden.
Als Egon en Marjoke samen bessen willen gaan plukken, komt Axel eraan. Hij wil dat Egon verder contact opbouwt met Vera. Omdat Egon altijd goed naar Axel luisterde, laat hij Marjoke voor wat het is en gaat hij verder met Vera. Vanaf dat moment beginnen de problemen voor Egon.
Over De Schrijver:
Hans Maarten Timotheus Krabbé (Amsterdam, 13 april 1943) is een Nederlands schrijver.
Krabbé was aanvankelijk vooral actief als journalist. Na enige inspanningen werd 'H.M.T.K.' redacteur van het studentenweekblad Propria Cures. Al snel werd hij schrijver van beroep. Sinds 1967 leeft hij van de pen. In dat jaar schreef hij De werkelijke moord op Kitty Duisenberg. Het boek is nooit herdrukt. In januari 1977 stapte hij op bij opinieweekblad De Tijd.
Krabbé liet zich voor zijn literaire werk inspireren door Willem Frederik Hermans. In meerdere boeken komt de semi-journalistieke stijl van de nieuw-realisten terug. Zijn romans zijn in zestien talen vertaald. In totaal schreef hij 28 boeken. Vier boeken zijn verfilmd. Zijn grootste succes is Het Gouden Ei, dat gaat over de zoektocht van een man naar het lot van zijn vriendin nadat die spoorloos verdwijnt bij een Frans benzinestation.
De grot werd in 2001 verfilmd door Martin Koolhoven, die daarmee een Gouden Kalf won. Voor beide films schreef Krabbé zelf het scenario..
Krabbé's genres zijn: poëzie, roman, novelle, korte verhaal, column, essay en biografie.
Wat vond ik van het boek:
Ik vond het erg moeilijk om in het verhaal te komen. Tijdens het lezen was ik best afgeleid. Er zaten namelijk soms spannende stukken in het boek maar er waren er ook veel niet spannende stukken dus ik vond het niet fijn om te lezen. Ik zelf vond het een tegenvaller maar als je zijn boeken leuk vind om te lezen dan zou ik zeggen “probeer het maar uit”.