Angst, Ik ben niet meer bang voor jou
Het boek Turis van de schrijver Özcan Akyol gaat over de jeugd van Eus, een Turks-Nederlandse jongen, onder het strenge oog van zijn vader Turis. In het boek maak je kennis met de thuis situatie van Eus, die alles behalve normaal is. Zijn vader Turis, die over het algemeen altijd dronken is en dus humeurig, reageert op de kleinste dingen al als of de wereld vergaat. Eus zijn moeder wie met Turis is getrouwd doet haar best om de kinderen te beschermen, maar dat lukt niet altijd. Ondanks alles weigert ze toch om bij hem weg te gaan, uit angst voor wat er dan zal gebeuren. Ook maak je dingen mee over het leven wat Eus lijd nadat hij bij zijn ouders is weggegaan. Tussen zijn jongeren jaren en het heden maakt het boek sprongen. Het boek begint zo: De andere kinderen moesten bidden, daarom wandelde ik naar huis.
Özcan Akyol is op 7 april 1984 geboren in Deventer, waar hij ook werkt en woont. In februari 2016 kwam het boek Turis uit. Eerder heeft Özcan de roman Eus uit gebracht in oktober 2012. Özcan werd gezien door zijn korte verhaal Zero Impact in de bundel WTF? Ik vind dat in het boek wordt goed gebruik wordt gemaakt van de spanning. Je weet niet wanneer Turis weer eens een slechte bui heeft en vervolgens is het ook nog afwachten wat Turis gaat doen. Ook denk ik dat het woorden gebruik in de tekst is ook goed gekozen. Op de momenten wanneer nodig is wordt het woorden gebruik aangepast aan de situatie. Bijv. als Eus weer eens ruzie met Turis heeft komen er scheldwoorden voor en kun je de woede uit de woorden halen, maar wanneer Eus met zijn vriendin Tess in gesprek is het woorden gebruik heel anders. Het is dan zachter. Wat ik vervelend vind is dat op sommige momenten in het boek er sprongen tussen het heden en de jeugd van Eus worden gemaakt. Bijv. het ene moment ben je aan het lezen over zijn jeugd en op de volgende bladzijde gaat het verder in het heden.
In het kort, er wordt in het boek goed gebruik gemaakt van de spanning en de woorden keuze. Verder vind ik de tijd sprongen in het boek tussen Eus zijn jeugd en het heden op sommige momenten vervelend, maar over het algemeen vind ik het een leuk boek om te lezen. Daarom raad ik het boek ook echt aan om te lezen als je van een beklemmende en geestige roman houdt.
Bron : Wikipedia Gemaakt door : Aaron Hasselman H4D