Er zijn grote verschillen in de beveiliging van netwerken, in het bijzonder van lokale netwerken.
Een netwerk kan op verschillende manieren beveiligd worden:
Je kunt indringers buiten de deur houden.
In het geval van een bedraad netwerk (Ethernet) is dat relatief eenvoudig: een indringer moet een fysieke (draad-)verbinding met het netwerk maken, wat in veel gevallen opvalt.
Dat valt overigens niet in alle gevallen op, denk aan een netwerk van een school of van een bedrijf.
In het geval van een draadloos netwerk kan dit afgeschermd worden door middel van WEP (of liever, één van de betere opvolgers: WPA, WPA2).
Dit beschermt het netwerk alleen tegen indringers, niet een gebruiker tegen de andere gebruikers van het netwerk.
Soms heeft een netwerk veel gebruikers, denk bijvoorbeeld aan een netwerk op school, of in een publieke omgeving zoals een station of een hotel.
In dat geval kunnen de andere gebruikers van het netwerk al het andere verkeer ontvangen en lezen, voor zover het niet versleuteld is (met TLS/SSL/https).
Als je een niet-versleuteld wachtwoord stuurt over een WiFi netwerk thuis, wie kunnen dit dan lezen?