Hoe het eerste leven op aarde er precies uitgezien heeft, weten we niet.
Maar er zijn wel ideeën over, bijvoorbeeld door overblijfselen die gevonden worden.
Vroegere wetenschappers dachten dat de aarde en de soorten die er leefden, onveranderlijk waren. Georges Cuvier (1769-1832) was de eerste bioloog die daaraan twijfelde. Hij maakte een uitgebreide studie van alle diersoorten die toen bekend waren.
Ook bestudeerde hij fossielen. Daarbij viel hem op dat tanden van fossiele mammoeten uit Siberië net een beetje anders waren dan die van van de Afrikaanse en Aziatische olifanten, maar dat ze wel heel erg op elkaar leken. Hij bedacht dat de fossiele tanden van een uitgestorven soort zouden kunnen zijn.
Die gedachte was helemaal nieuw! Er kwamen steeds meer aanwijzingen: in een steengroeve in Maastricht werd in 1808 een enorme schedel gevonden van een zeehagedis, ook die moest wel van een uitgestorven dier zijn geweest.
Bekijk het fragment uit Klokhuis ‘Hoe is het eerste leven op aarde ontstaan?’ en maak daarna de opdrachten.