In dit onderdeel en de onderdelen Het oor wil ook wat en Samen lezen en kijken krijg je boeken-, luister- en kijktips waarmee je kind weer plezier kan krijgen in boeken en lezen. Ze zijn onderverdeeld in Lezen, Luisteren, Luisteren en lezen, Samen lezen, Kijken en Lezen. Voor ieder wat wils en ze zijn prima aan te sluiten op de interesse van je kind.
In een pilot op zeven basisscholen maakten zwakke lezers kennis met passende (digitale) materialen, waaronder gesproken boeken en karaoke-lezen. De resultaten van het onderzoek laten zien dat het zeker mogelijk is om zwakke lezers (weer) leesplezier te geven, met inzet van de juiste materialen. Zeker als er aandacht is voor de fase waarin een lezer verkeerd. Zo is het voor kinderen met een grote aversie tegen lezen, fijn om naar een mooi verhaal te luisteren zonder mee te hoeven lezen.
In de tweede fase geeft het kind aan ook wel mee te willen lezen, terwijl er ook geluisterd wordt (luisterlezen). In de derde fase lezen kinderen boeken die met zorg zijn geselecteerd en aantrekkelijk worden gepresenteerd.
Voor elke fase krijg je inspirerende boekentips en suggesties.
P.s. Omdat titellijstjes moeilijk actueel te houden zijn, adviseren we hier in series en materialen. In de schema’s kun je vaak op de link klikken voor meer informatie. In de catalogus van de lokale bibliotheek kun je zoeken naar titels. Medewerkers van de bibliotheek geven ook graag advies.
Gelukkig zijn er veel leuke boeken en e-books te vinden die passen bij je kind. Hieronder een te gebruiken overzicht, verdeeld in Beginnende lezers in groep 3/4 en Groep (4), 5 t/m 8.
Beginnende lezers Groep 3/4 | Groep (4), 5 t/m 8 | |
---|---|---|
Bezoek de bibliotheek | Kast beginnend lezen (AVI Start - E4 en AJ informatief | Makkelijk Lezen Plein |
AVI niveau | S t/m E4 | Leg niet de nadruk op het AVI-niveau |
Aangepast qua tekst |
Piraatjes-serie (Uitgeverij de Bontekoe) Zoeklicht dyslexie - serie (Zwijsen) |
Zoeklicht dyslexie - serie (Zwijsen) Zoeklicht dyslexie toptitels - serie (Zwijsen) Kokkelreeks (Uitgeverij De Inktvis 9+ ZIP - serie (Uitgeverij De Bontekoe) |
Aangepast qua lettertype | Dyslexie-lettertype (diverse uitgevers, zoals Dyslexion en Uitgeverij Kluitman) | |
Boekenseries |
Bijvoorbeeld: |
Veel series beschikbaar: Mees Kees, Dolfje Weerwolfje, Geronimo, Bakkerij Bliss, Spekkie en Sproet, 100%, De waanzinnige boomhut, Superjuffie, Leven van een loser Bekijk ook: De Makkelijk Lezen Tip 25 |
Makkelijke moppen |
Een vlieg op je vork (Kokkel M4) Ken jij die mop al? (Deltas 6+) Tijd voor een mop (Deltas 6+) |
Twee kilo vliegen (ook 1/2 theaterlezen) Moet je die mop zien (Zoeklicht) |
Informatieve boeken |
Zoeklicht – informatieve serie (Zwijsen) Skoop - serie (Delubas) Mijn eerste docuboek (Corona) Wist je dat? (Zwijsen) Prikbord (Corona)
|
Sluit aan bij de interesses van het kind Diverse gschikte serie o.a.: Zoeklicht – informatieve serie (Zwijsen) Skoop - serie (Delubas) Wist je dat? (Zwijsen) Lees & weet meer (Corona) Vertel eens (Corona) Meer series
|
Strips | Diverse stipboeken, o.a. Geheim agent Gruwel (Kijk en Lees), Sus en Sas, Donald Duk | |
Tijdschriften/krant |
Donald Duck junior Pipa Panda |
Er is heel veel beschikbaar, bijvoorbeeld: Zo zit dat (wetenschap), Freeks wereld (dieren), Dolfje weerwolfje, Geronimo Stilton, Panna (voetbal), Fashionista, Penny, Natgeo junior, Kidsweek, Youtech, Stoer (gaming), Goal. |
E-books voor e-reader of tablet, (lettertype aanpassen en voorleesfunctie) |
Vakantiebieb-app (gratis) |
E-books lenen bij de bibliotheek (gratis voor leden) Vakantiebieb-app (gratis) |
Makkelijk Lezen Plein (MLP)
Bijna alle bibliotheken hebben een Makkelijk Lezen Plein. Een Makkelijk Lezen Plein biedt kinderen met leesmoeilijkheden toegang tot informatie. Ze kunnen zelfstandig een keus maken uit de materialen om lekker te lezen of informatie te zoeken voor hun werkstuk of spreekbeurt. Ook ouders krijgen informatie die hun kind verder kan helpen op het MLP.
Kinderen maken veelal een keus op grond van het uiterlijk van het boek. Het materiaal moet er dus aantrekkelijk, modern en informatief uitzien. De collectie is beperkt, overzichtelijk (frontaal) gepresenteerd, toegankelijk en geschikt voor kinderen met een leesprobleem. Een deel van de collectie bestaat uit materiaal wat speciaal uitgegeven wordt voor deze doelgroep (speciale tekst of lettertype). Er zijn echter ook veel aansprekende, actuele (serie)titels geschikt voor deze doelgroep, net als moppenboeken, strips en tijdschriften. De materialen zijn herkenbaar aan de MLP-sticker op de rug of een Makkie-sticker op de voorkant.
Probeer ook eens of je kind het fijn vindt om digitaal te lezen. In de zomervakantie kun je gratis gebruik maken van de Vakantieapp. Bibliotheekleden hebben ook een ruime keuze aan e-books via de Online bibliotheek.
Tip van Lotte 11 jaar
Lezen is leuk als je een leuk boek hebt. |
Vind je het niet zo eenvoudig om samen met je kind geschikte boeken te vinden?
Dan hebben we hieronder enkele handige websites voor je op een rijtje gezet.
Stap 1:Bekijk het filmpje. Is het boek te moeilijk voor je of niet? |
Stap 2:Vraag aan je kind of dit een goede test is. Deel het antwoord met de motivatie in deze chatbox. |