Toets Gouden Eeuw
Naam:
Klas:
Datum:
Handel in de Gouden Eeuw
1.Leg uit hoe de VOC handel voerde in Azië en wat het effect daarvan was op de economie van de Republiek. Gebruik in je antwoord de begrippen: Stapelmarkt, Specerijen, Handelsmonopolie, Koloniën. (15 punten)
2a.De VOC is opgericht in ... (5 punten)
2b.De VOC was een handelscompagnie. Leg uit wat een handelscompagnie is en waarom het zo was georganiseerd. (10 punten)
Politieke ontwikkelingen in de Gouden Eeuw
3.In 1672 werden de gebroeders de Witt in Den Haag door een woedende menigte vermoord. Waarom gebeurde dat? Betrek in je antwoord zowel de internationale als nationale ontwikkelingen. (15 punten)
Kunst in de Gouden Eeuw
4.Leg uit hoe het komt dat kunst in de Republiek tijden de Gouden Eeuw opbloeide. (5 punten)
5.Wat is de boodschap van dit schilderij? (5 punten )
Bij de hond staat: De viand van de staat.
Onder de zwaan staat: Raadspensionaris.
Op het ei staat: Holland.
Wetenschap in de Gouden Eeuw
6.Hieronder staan 5 belangrijke pesonen en 5 werken uit de Gouden Eeuw. Koppel het juiste werk aan de juiste persoon, doe dat door het nummer op te schrijven en de juiste letter er achter te zetten. (voor elke goede combinatie 1 punt)
1.Christiaan Huygens b.Ethica
2.Baruch Spinoza c.Microscoop
3.Antoni van Leeuwenhoek a.Slingeruurwerk
4.Pieter Corneliszoon Hooft e.Decimale stelsel
5.Simon Stevin d.De Nederlandse historiën
7.Waarom kwamen in de Gouden Eeuw veel wetenschappers en filosofen naar de Republiek? (10 punten)