Lenen heeft te maken met dat iemand- die geld te kort komt (om iets te betalen)- een geldbedrag gaat lenen bij een ander op voorwaarde dat het later wordt terug betaald. Bij het lenen loopt men een risico dat je meer gaat terug betalen (aflossen) dan dat je hebt geleend. Dit heeft te maken met rente die de geldversterkker (degene van wie je het geld leent) van je vraagt. Vooral banken hebben hiermee te maken. Op het moment dat je besluit geld te lenen om bijvoorbeeld een huis te kopen, dus je vraagt een hypotheek aan, dan betaal je hier ook rente over je aflossing (verschuldigde bedrag).
Als we kijken naar het onderwijs hebben studenten ook te maken met leningen, zoals studiefinanciering. Om het schoolgeld te kunnen betalen gaan studenten geld lenen van de overheid. Dit word studiefinanciering genoemt. Nadat studenten zijn/haar opleiding hebben afgerond zullen ze dit verschuldigde bedrag terug moeten betalen aan de overheid.
Op het moment dat je als student studiefinanciering ontvangt is het een inkomstenbron. Let op alleen op het moment dat je het ontvangt is het een inkomen, maar uiteindelijk dien je het geleende bedrag terug te betalen nadat je klaar bent met school. Dit betekent dat het een lening is en geen inkomen!