Les 3: Shapen.

Voorbereiding:

Tijdens les 3 ga je aan de slag met het maken van een infographic, die je daarna ook gaat presenteren. Bestudeer ter voorbereiding op les 3 onderstaand stuk over de infographic en voer de opdracht uit die staat onder het kopje ‘Website’.

De infographic

Algemene informatie over de infographic:

Een infographic is vrij vertaald: een poster met informatie als toevoeging bij je presentatie. De infographic maak je online, daarvoor zijn verschillende websites te gebruiken. Er zijn een aantal dingen handig om rekening mee te houden (Geniuswhale, 2016);

1. Concreet onderwerp

De infographic gaat over één onderwerp, dit om de aandacht van de toehoorders te behouden. Ook kun je dieper en specifieker ingaan op het onderwerp.

2. Niet te lang

Het doel is om informatie te presenteren in begrijpelijke stukken zodat het bij te houden is. Zorg er dus voor dat de infographic niet te lang is.

3. Hou het overzichtelijk en aantrekkelijk

Zorg er voor dat de tekst goed leesbaar is en niet te veel tekst bij elkaar. Maak gebruik van kleur. Zorg voor een goed kleurenpalet en dat de kleuren het geheel niet te druk maken.

4. Afsluiting

Vermeld de bronnen die je hebt gebruikt en eventueel een conclusie.

Website

Tijdens de les ga je de volgende website gebruiken voor het maken van je infographic: www.easel.ly. Maak voor aanvang van de les een account aan en verken het programma.

Link naar de website voor het maken van de infographic

 

Les 3: Shapen.

Welkom:

Lesdoelen.

 

Wat ga je doen tijdens deze les?

Jullie beginnen deze les met het kijken naar een video en jullie bespreken deze met elkaar. Daarna gaan jullie aan de slag met het verzamelen van informatie en het verwerken ervan in een infographic. Tot slot presenteren jullie de gemaakte infographic aan elkaar en evalueren jullie met elkaar de les.

 

Hoe ga je het doen?

Inleiding

Bekijk de volgende video:

(Berger, J, 2016) https://www.youtube.com/watch?v=XxfcaY86jpw

Praat kort met elkaar over de video aan de hand van de volgende vragen:

  1. Waar gaat deze video over?
  2. Iedereen kan vast een moment noemen waarop hij/zij in een  situatie was waarin je zelf iets wilde maar de rest het niet deed, dus jij ook niet. 
  3. Wat is de boodschap van deze video?

Uitleg

Zoals je in het filmpje hebt gezien kon de man alleen heel goed een dessert bestellen, maar zodra hij met een groep was en de anderen het dessert weigerden hij ook geen dessert durfde te vragen.

Het thema van deze les is Shaping. Shaping verwijst naar de werkwijzen die groepen inzetten om mensen te ‘shapen’ (vormen) naar de groepsnorm. Dan komen we automatisch weer terecht bij ons hoofdthema groepsdruk. Alle groepsleden doen het dus Kees wordt geacht het ook te doen. En dan kan er een middel ingezet worden om Kees te shapen naar de groepsnorm.

Er zijn verschillende manieren die groepen toepassen om nieuwe mensen te shapen naar de groepsnorm. Het kan gaan om beloningen, verleiding (positie, bescherming, aandacht), maar ook straffen zoals geestelijke manipulatie of lijfelijke straffen (pesten, uitsluiten, vernederen, bang maken) kunnen worden ingezet om iemand te vormen naar de groepsnorm.

In het filmpje zit ook een duidelijke boodschap. Namelijk dat we niet altijd naar anderen moeten luisteren en moeten doen wat zij doen, maar dat we ook zelf dingen moeten ondernemen zonder de inbreng van anderen. Dat we zelf onze keuzes moeten maken gebaseerd op onze eigen ideeën en niet die van anderen.

 

Verwerking

Jullie hebben nu heel kort en beknopt iets gezien en gelezen over Shaping. Misschien is het je nu nog niet helemaal duidelijk, maar dat is geen ramp. Want jullie hebben als voorbereiding op deze les een stukje gelezen over het maken van een infographic en ook al een account aangemaakt op de website easel.ly. Het is namelijk zo dat jullie een infographic gaan maken over het onderwerp Shaping. Jullie gaan zelf opzoek naar meer informatie over Shaping en verwerken dit in een infographic.

Presenteren

Als iedereen de infographic heeft gemaakt, maken jullie tweetallen en presenteren jullie aan elkaar de infographic.

Kort gezegd

  1. Verzamel informatie over Shaping.
  2. Log in op easel.ly
  3. Maak je infographic.
  4. Presenteer je infographic aan je maatje. 

 

Met wie?

Er wordt gestart als groep, daarna gaan jullie zelfstandig aan de slag. Bij het presenteren zoek je een maatje en vorm je een tweetal. En de evaluatie doe je met de hele groep. 

 

Hulp nodig?

Gebruik google scholar voor het zoeken naar wetenschappelijke bronnen.

Maak gebruik van informatie bronnen van de mediatheek. 

Ook kun je de volgende tips gebruiken.

 

Tijd?

Voor deze les staat 2 lesuren = 100 minuten.

 

Resultaat?

Aan het einde van lesprogramma 4 is er nog gelegenheid om het gehele lesprogramma te bespreken en je mening hierover te geven. Ook kun jij je feedback achterlaten. 

 

Klaar?

Evaluatie

Jullie blikken als groep terug op de les, met behulp van onderstaande vragen. Verwerk de uitkomst in Word en mail dit naar je docent (zie beoordelingsformulier).

  1. Wat hebben we geleerd over het onderwerp Shapen?
  2. Wat vonden we van het maken van de infographic?
  3. Wat ging goed, wat kan de volgende keer beter?