Inmiddels heb jij geleerd dat:
1) Het bijvoeglijk naamwoord zich aan het zelfstandig naamwoord aanpast (mannelijk enkelvoudig; mannelijk meervoudig; vrouwelijk enkelvoudig; vrouwelijk meervoudig)
2) De plaats van het bijvoeglijk naamwoord achter het zelfstandig naamwoord is, maar dat bepaalde bijvoeglijk naamwoorden ervoor komen te staan.
In uitzondering 1, is uitgelegd dat het bijvoeglijk naamwoord voor en achter het zelfstandig naamwoord kan staan. In dit onderdeel ga ik jou uitleggen dat sommige bijvoeglijk naamwoorden onregelmatig zijn in het ‘vervoegen’.
Regelmatige bijvoeglijk naamwoorden vervoeg je op deze manier, zoals eerder uitgelegd:
Mannelijk enkelvoudig = /
Mannelijk meervoudig = + -s
Vrouwelijk enkelvoudig = + -e
Vrouwelijk meervoudig = + -es
Als het bijvoeglijk naamwoord in de mannelijk enkelvoudige vorm al op een -e eindigt, dan komt er géén -e achter in de vrouwelijke enkelvoudige vorm. In de vrouwelijk meervoudige vorm komt er dan ook géén -es achter, maar alleen een -s.
Bij de mannelijke vorm wordt wel de normale regel toegepast: niets toevoegen bij een mannelijk enkelvoudig woord en een -s toevoegen bij een mannelijk meervoudig woord.
Voorbeeld:
Het bijvoeglijk naamwoord 'jeune' (=jong).
Le jeune garçon. De jonge jongen. = mannelijk enkelvoud
Les jeunes garçons. De jonge jongens. = mannelijk meervoud
La jeune fille. Het jonge meisje. = vrouwelijk enkelvoud
Les jeunes filles. De jonge meisjes. = vrouwelijk meervoud
Let op! Het bijvoeglijk naamwoord 'jeune' is een uitzondering, dus die komt vóór het zelfstandig naamwoord.
Dan zijn er ook nog bijvoeglijk naamwoorden die in de mannelijk enkelvoudige vorm op een -s eindigen. Er komt dan géén extra -s achter dit bijvoeglijk naamwoord in de mannelijke meervoudige vorm.
In de vrouwelijke enkelvoudige vorm komt er wél een -e achter en in het meervoud komt er ook gewoon -es achter.
Voorbeelden:
Le vélo gris. De grijze fiets. = mannelijk enkelvoud
Les vélos gris. De grijze fietsen. = mannelijk meervoud
La voiture grise. De grijze auto. = vrouwelijk enkelvoud
Les voitures grises. De grijze auto's. = vrouwelijk meervoud
Een andere vorm:
Dan zijn er ook nog bijvoeglijk naamwoorden die een andere vorm krijgen als ze een vrouwelijk woord beschrijven of een woord in het meervoud. Ze betekenen natuurlijk wél hetzelfde!
De drie heel onregelmatige zijn:
Mannelijk enkelvoud | Vrouwelijk enkelvoud | Mannelijk meervoud | Vrouwelijk meervoud | Vertaling |
nouveau | nouvelle | nouveaux | nouvelles | nieuw |
vieux | vieille | vieux | vieilles | oud |
beau | belle | beaux | belles | mooi |
Dan gelden er ook nog regels voor alle bijvoeglijk naamwoorden die op bepaalde letters eindigen:
Mannelijk enkelvoud | Vrouwelijk enkelvoud | Mannelijk meervoud | Vrouwelijk meervoud | Vertaling |
dangereux | dangereuse | dangereux | dangereuses | gevaarlijk |
sportif | sportive | sportifs | sportives | sportif |
bon | bonne | bons | bonnes | goed |
cher | chère | chers | chères | duur, lieve |
complet | complète | complets | complètes | compleet |
italien | italienne | italiens | italiennes | italiaans |
cruel | cruelle | cruels | cruelles | wreed |
Uitleg bij de tabel:
* Bijvoeglijk naamwoorden die in het mannelijk enkelvoud op -eux eindigen, veranderen in het vrouwelijk enkelvoud in -euse. Verder komt er in het mannelijk meervoud geen -s achter, wel in het vrouwelijk meervoud.
* Bijvoeglijk naamwoorden die in het mannelijk enkelvoud op een -f eindigen, veranderen in het vrouwelijk enkelvoud in -ve. In het meervoud veranderd er niets aan de basisregel.
* Bijvoeglijk naamwoorden die in het manneljik enkelvoud op -on eindigen, veranderen in het vrouwelijk enkelvoud in -onne. In het meervoud veranderd er niets aan de basisregel.
* Bijvoeglijk naamwoorden die in het mannelijk enkelvoud op -er eindigen, veranderen in het vrouwelijk enkelvoud in -ère. In het meervoud veranderd er niets aan de basisregel.
* Bijvoeglijk naamwoorden die in het mannelijk enkelvoud op -et eindigen, veranderen in het vrouwelijk enkelvoud in -ète. In het meervoud veranderd er niets aan de basisregel.
* Bijvoeglijk naamwoorden die in het mannelijk enkelvoud op -ien eindigen, veranderen in het vrouwelijk enkelvoud in -ienne. In het meervoud veranderd er niets aan de basisregel.
* Bijvoeglijk naamwoorden die in het mannelijk enkelvoud op -el eindigen, veranderen in het vrouwelijk meervoud in -elle. In het meervoud veranderd er niets aan de basisregel.
Ga nu naar het kopje ‘Oefeningen’ en doe daar oefening 3. Succes!