7.2.4. Onderzoeken waarin de kwalificatiestructuur van een aantal gerelateerde beroepen verschilt en hoe biologische begrippen samenhang kunnen brengen in een kwalificatiestructuur.
Ik werk op een groene VMBO school. Wij bieden groen onderwijs door onze leerlingen examen te laten doen in profiel groen. Hierbij werken de leerlingen gedurende twee leerjaren aan dit profiel groen door vakken hierover te volgen. Een voorbeeld van een vak is bijvoorbeeld groene productie. Hier leren leerlingen hoe boeren voedsel prodcueren en op welke manieren dit allemaal mogelijk is en hoe dit in de toekomst eruit zal zien.
De leerlingen zullen na hun middelbare school periode doorstromen naar het MBO. Hierbij is de uitstroom heel erg divers, zowel groene als economische opleidingen worden veel gekozen in het MBO vanuit onze school.
In dit onderdeel van mijn vakdidactisch portfolio heb ik gekeken naar de kwalificatiestructuren binnen MBO opleidingen en gekeken welke biologische kennis studenten op het MBO nodig hebben binnen hun opleiding.
Kwalificatiedossier
Het kwalificatiedossier beschrijft de eisen waaraan een student moet voldoen om zijn diploma te behalen. Elk dossier bevat een of meer kwalificaties en iedere kwalificatie leidt tot een diploma. Hoe beter de diploma-eisen aansluiten op de wensen van het bedrijfsleven, hoe groter de kans op een baan voor een beginnende beroepsbeoefenaar en hoe beter bedrijven hun vacatures kunnen vervullen. Alle kwalificatiedossiers samen, aangevuld met de keuzedelen, vormen de kwalificatiestructuur. (https://www.s-bb.nl/onderwijs/kwalificeren-en-examineren/kwalificatiedossiers)
Ik heb gekeken naar het kwalificatiedossier van de opleiding pedagogisch medewerker kinderopvang. Ik ken meerdere leerlingen die voor deze opleiding in het MBO hebben gekozen, vandaar mijn keuze om dit kwalificatiedossier eens te bekijken.
Kwalificatiedossier Pedagogisch medewerker
Evaluatie
Binnen de opleiding pedagogisch medewerker komen veel verschillende onderdelen aanbod. Wanneer je kijkt naar de onderdelen waarbij biologische kennis nodig is dan komen hierbij drie onderdelen naar voren.
Allereerst het onderdeel gezonde voeding. Hierbij hoort de volgende omschrijving:
In het keuzedeel 'Gezonde leefstijl' leert de beginnend beroepsbeoefenaar kansen te signaleren om een gezonde leefstijl van deelnemers te bevorderen. Als 'ambassadeur gezonde leefstijl' benut hij deze signalen door samen met anderen actie te ondernemen. Hij geeft informatie en advies over een gezonde leefstijl en voert beweegprogramma's uit waarbij hij deelnemers begeleidt bij aanpassing c.q. verandering van leefstijl.
Bij dit keuzeonderdeel is biologische kennis nodig om het te kunnen afronden. Je zult moeten weten wat het lichaam nodig heeft aan voeding, hoe verbranding/stofwisseling werkt en hoe je dit kunt optimaliseren. Daarnaast moet je kennis hebben over spieren, botten en beweging. Allerlei facetten van biologische kennis over het menselijk lichaam komen hierbij aan de orde.
Tentweede het onderdeel werken met baby's. Hierbij hoort de volgende omschrijving:
De drie aspecten pedagogiek, ontwikkeling en zorg gericht op baby’s (leeftijdscategorie van 0 tot 2 jaar) komt aan de orde in het keuzedeel. Baby’s hebben een specifieke begeleiding nodig op het gebied van non- en preverbaal communiceren, lichaamsverzorging en ontwikkelingsgerichte activiteiten. Dit keuzedeel bevat vakkennis en vaardigheden op het gebied van de drie bovenstaande onderdelen.
Bij dit onderdeel heb je biologische kennis nodig over de ontwikkeling van een baby. Je zult moeten begrijpen hoe deze ontwikkeling plaats vindt en hoe je een baby hierin kunt begeleiden/helpen. Daarnaast zul je ook hier weer basis kennis nodig hebben over het menselijke lichaam.
Het derde onderdeel is gericht op een keuze onderdeel waarbij studenten een havo certificaat kunnen halen voor biologie. De omschrijving die hierbij hoort:
Het keuzedeel voorbereiding havo biologie is bedoeld om een student optimaal voor te bereiden op het behalen van een havo-certificaat voor het vak biologie.
Dit onderdeel bevat alle lesstof die een havist ook moet volgen. In de toelichting bij dit keuzeonderdeel wordt ook verwezen naar examenblad.nl om te kijken wat de syllabus is van biologie op havo niveau.
De eerste twee onderdelen van de opleiding pedagogisch medewerker kinderopvang sluiten goed aan bij het biologieonderwijs zoals leerlingen dat krijgen in het voortgezet onderwijs in het VMBO. Natuurlijk zal er op de MBO opleiding verdiepende lesstof aangeboden worden, maar ik denk dat een leerling die vier lesjaren biologie op VMBO niveau gehad heeft zich hier prima mee kan redden. Hiermee wordt ook direct het belang van biologie aangetoond voor een verdere vervolgopleiding in het MBO.